Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Okręgowy Zarząd PZD oceniając działalność kolegiów prezesów działających na terenie Okręgu zwrócił uwagę, że dotychczas istniejące gminne kolegia prezesów działające na terenie powiatu poznańskiego z uwagi na małą liczebność nie spełniają części swoich zadań i oczekiwań działkowców. Temu zagadnieniu poświęcona została narada prezesów ROD w dniu 23 lutego br. w czasie której obecni na naradzie prezesi z 21 rodzinnych ogrodów działkowych po owocnej dyskusji i wymianie poglądów uzgodnili, że przedstawiona przez Prezesa Okręgu Zdzisława Śliwę oraz członka OZ Jana Molskiego formuła działania nowego kolegium winna przynieść pożądane efekty i wyrazili zgodę na przystąpienie do nowo tworzonego kolegium. Uznano, by ze względów logistycznych posiedzenia kolegium odbywały się w siedzibie Okręgu, co umożliwi wszystkim ogrodom łatwiejszy dojazd na posiedzenia. Prezes Okręgu zobowiązał się do objęcia merytorycznym nadzorem funkcjonowania kolegium.
Na podstawie dokonanej oceny i wniosków z narady prezesów Okręgowy Zarząd postanowił, że należy dokonać zmian w strukturze kolegiów i zlikwidować małe gminne kolegia, a w ich miejsce utworzyć silne kolegium Powiatu Poznańskiego oraz włączyć do niego 3 ogrody z terenu Gminy Skoki.
Pierwsze posiedzenie nowego kolegium zwołał na dzień 24 maja br. Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa. Prezes Okręgu powitał przybyłych prezesów ROD i zaproponował przyjęcie porządku obrad. Następnie przypomniał, że w nawiązaniu do odbytej w lutym narady, podczas której zebrani prezesi ROD wyrazili wolę powołania Kolegium Prezesów Powiatu Poznańskiego i Gminy Skoki, Okręgowy Zarząd PZD uchwałą nr 31/2023 rozwiązał istniejące gminne kolegia prezesów i powołał nowe Kolegium.
W porządku obrad znalazły się punkty:
Zebrani prezesi ROD wybrali nowe kierownictwo Kolegium.
Andrzej Chabowski - prezes ROD Sierosław II, został Przewodniczącym.Kolegium. Zastępcą Przewodniczącego wybrano Piotra Jakubowskiego, prezesa ROD Zielona Polana.
Na Sekretarza Kolegium wybrano Karolinę Przybyła, stałą członkinię kolegium z ROD im. Kosynierów Bukowskich w Buku
Nowo wybrany Przewodniczący Kolegium zaproponował przyjęcie planu działania Kolegium na 2023r., w którym znalazło się m.in.:
- odbycie do końca roku 2 posiedzeń Kolegium;
- omówienie wyników walnych zebrań w ROD ze szczególnym uwzględnieniem planów inwestycyjnych;
- wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem ROD.
Następnie Prezes Okręgu przedstawił aktualną sytuację Związku i Okręgu. W dyskusji poruszono wiele aktualnych tematów dotyczących opłat za prąd, śmieci, wsparcie ogrodów, projekty ARiMR, dotacje UM i gmin. Przedstawił też wnioski z odbytych walnych zebrań ROD, zwrócił uwagę na sposób uchwalania i prowadzenia inwestycji w ogrodach, przedstawił listę ROD , które otrzymały dotacje z Urzędu Marszałkowskiego, omówił sposób prowadzenia inwestycji objętych programem ARiMR.
W końcowej części posiedzenia kolegium Prezes Okręgu poinformował o terminach Okręgowego i Krajowego Dnia Działkowca, zachęcił do organizacji obchodów jubileuszy i festynów z okazji Dnia Działkowca w ROD, przypomniał o możliwości wyróżniania wzorowych działkowców odznaczeniami związkowymi. W ramach każdego punktu obrad odbyła się interesująca wymiana poglądów i dyskusja. Po 3 godzinach narady uczestnicy opuścili sale obrad zadowoleni z nowej formy pracy Kolegium w poczuciu dobrze wypełnionego obowiązku. Pozostaje jedynie zachęcić ogrody, których przedstawiciele nie dotarli na posiedzenie, by wzięli udział w następnym, zwołanym już przez nowego Przewodniczącego.
TAD
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.