Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Majowe cięcie krzewów na działce - 26.05.2023

W maju można już skrócić pędy krzewów ozdobnych, które kwitły od wczesnej wiosny, a także rozpocząć przycinanie lub formowania różnych roślin zimozielonych.  Jakie krzewy można przycinać w maju?

Krzewy kwitnące wiosną

Pełnia wiosny to między innymi czas kwitnienia lub przekwitania ozdobnych krzewów ogrodowych, zakwitających wiosną na zeszłorocznych pędach, np.: forsycja, migdałek, złotlin, pigwowce, tawuła wczesnawierzby, porzeczka złota, krzewuszki, tamaryszki i wiele innych.

 grupę krzewów najkorzystniej jest ciąć po przekwitnięciu kwiatów (np. późną wiosną), a nie jesienią, co może doprowadzić do braku kwitnienia.

Pod koniec maja lub na początku czerwca można przyciąć również jaśminowce oraz żylistki,  ponieważ zawiązują one pąki kwiatowe (na kolejny sezon) zaraz po kwitnieniu (wczesnym latem).  Gdy przytniemy je zbyt późno, to kolejnej wiosny mogą nie kwitnąć wcale.

Warto pamiętać, że rośliny kwitnące wiosną tniemy co roku, a gatunki zakwitające latem można skracać raz na kilka sezonów wczesną wiosną.

Pod koniec maja można także zacząć przycinanie lilaków (bzów), czyli przede wszystkim usuwać  ich przekwitłe kwiatostany, aby rośliny nie zawiązywały nasion tylko wytwarzały nowe pędy i zawiązywały pąki na kolejny rok.

Krzewy, które mają zbyt dużo starszych, grubych pędów, można w tym czasie również odmłodzić poprzez mocne cięcie, np. o połowę długości, czy nawet nisko przy ziemi. W przypadku młodszych, jednorocznych pędów wystarczy skrócenie o 1/3 ich długości lub o połowę.

W maju można także wykonać cięcia innych roślin ogrodowych np. sanitarne lub odmładzające, które zwykle przeprowadza się co kilka lat lub doraźnie w celu usunięcia pędów chorych, przemarzniętych lub chorych.

Cięcie roślin zimozielonych

Maj to także dobry czas, by rozpocząć (lub powtórzyć) cięcie lub formowanie ozdobnych krzewów zimozielonych, np. bukszpanów, trzmieliny japońskiej oraz iglaków (np. cisów, żywotników, cyprysików, jałowców, kosodrzewin, świerków, choiny kanadyjskie).

Wcześniejsze, wiosenne cięcie iglaków polega zwykle na usuwaniu pędów uszkodzonych przez mróz lub chorych. Później (np. w maju) można dodatkowo przycinać pędy iglaków w celu ich formowania. Pamiętajmy przy tym, że niektóre gatunki iglaków nie wymagają cięcia lub  źle na nie reagują (np. jodły, niektóre sosny).

Zimozielone krzewy liściaste wytworzyły już od wiosny kilkucentymetrowy przyrost, a maj jest dobrym czasem na przycięcie, formowanie, aby pobudzać zagęszczanie się korony. Możemy więc spokojnie je ciąć lub formować w pożądane kształty lub figury za pomocą różnego rodzaju nożyc ogrodowych.

Skracanie pędów sosen

Pod koniec maja można skracać lub formować młode, świeże pędy sosen, których jednak nie tniemy, a częściej uszczykujemy, czyli po prostu obłamujemy ręcznie. Nie rozwinięte (bez igieł) i pionowo rosnące pędy (tzw. „świeczki”) wystarczy po prostu odłamać, skracając je o około 1/2 lub nawet 2/3 długości. W przypadku gatunków i odmian sosen karłowych lub bardzo wolno rosnących i jednocześnie mocno zagęszczonych można wiosną normalnie przycinać młode pędy i formować roślinę.

Usuwanie odrostów korzeniowych 

W trakcie wiosny, w tym właśnie w maju na wielu krzewach lub drzewach (szczególnie szczepionych) widoczne są wybijające od podkładki dzikie pędy lub odrosty korzeniowe. Najlepiej jak najszybciej je usunąć (wyrwać lub wyciąć jak najbliżej podkładki), ponieważ będą zagłuszać i osłabiać zaszczepioną odmianę.

Po cięciu (szczególnie mocniejszym) zawsze należy podlać rośliny,  a przy okazji także zasilić je odpowiednim nawozem (pod warunkiem, że nie były nawożone wcześniej).

 

Maciej Aleksandrowicz

biuro OZ Mazowieckiego

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.