Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydawnictwa

Od 19.05 w sprzedaży czerwcowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom! - 19.05.2023

W wydaniu czerwcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Przy niewielkich nakładach, nawet mały balkon lub taras może zamienić się w ukwiecony, efektowny kącik wypoczynkowy. Barwne, kwitnące rośliny, powinny być obowiązkową dekoracją tego letniego przedłużenia przestrzeni użytkowej. Pełnia sezonu dla roślin balkonowych rozpoczyna się od połowy maja. Zanim zabierzemy się za kupowanie roślin, warto więcej się dowiedzieć o ich wadach, zaletach, aby uzyskać optymalne korzyści z uprawy. Doborowi roślin na balkony i tarasy poświęcamy czerwcowy temat miesiąca.

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

  • Zakładamy ogródek ziołowy – Ogródek ziołowy na działce to niewielka, a bardzo pożyteczna inwestycja. Wśród roślin zielarskich znajdziemy gatunki przyprawowe i lecznicze, przydatne w domowej apteczce. Zioła będą też efektownym elementem dekoracyjnym rabat warzywno-kwiatowych, a ich zapach może odstraszać szkodniki innych roślin lub komary. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zioła z własnej uprawy to oszczędność w domowym budżecie. Podpowiadamy jak założyć i uprawiać taki ziołowy kącik. 

  • Pojedynki warzyw cz. 4 Kalafior kontra brokuł Warto jeść zdrowo i różnorodnie, uwzględniając w diecie owoce i warzywa. Wybór pozornie podobnych do siebie pod różnymi względami warzyw jest dość duży. Dobrze więc je porównać… kalafior czy brokuł? Będzie to zacięta walka o dominację na stole między podobnymi i wartościowymi gatunkami, ale zwycięzca pojedynku może być tylko jeden. Warto się dowiedzieć jak rozstrzygnie się ten bój. 

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:

  • Mało pracy – świetny efekt – Posiadanie działki wielu osobom kojarzy się z wytężoną pracą. I rzeczywiście w niektórych przypadkach jest to prawda. Ale nie musi tak być…Radzimy jakie mało wymagające, niezniszczalne krzewy i odporne byliny dobrać do naszych nasadzeń. 

  • Trawy do pojemników – Uprawa traw w pojemnikach ostatnio zyskuje na popularności. Rośliny w donicach, ustawione na tarasie, dają szybko spektakularny efekt i tworzą zielone zakątki, idealne do letniego wypoczynku. Aby trawy dobrze rosły, warto wybrać odpowiednie gatunki i prawidłowo je pielęgnować. Podpowiadamy jakie są najlepsze do uprawy w pojemnikach i na co zwrócić uwagę, aby długo cieszyć się z aranżacji. 

  • Ogród niczym z Andaluzji – Ciekawą inspiracją do aranżacji naszej działki lub ogrodu może być styl hiszpańskiego malarza wszech czasów Joachima Sorollii. Taka aranżacja jest bogata w elementy małej architektury, geometryczne roślinne kwatery i dekoracyjne mozaiki. Warto je przenieść na działkę. 

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy:

  • Jak przyciąć dużą śliwę? – Czasem mamy na działce stare drzewa owocowe, ich pielęgnacja wymaga odpowiedniej wiedzy. Większość silnie rosnących śliw jest uprawiana na generatywnej podkładce – ałyczy. Oprócz rozbudowanej i zagęszczonej korony, kłopot mogą sprawiać silne odrosty u podstawy pnia. Rozwiązaniem dla dużych drzew śliw może być silne cięcie prześwietlające albo radykalne cięcie odmładzające korony. Podpowiadamy jak wykonać ten zabieg, aby drzewo dobrze plonowało. 

  • Posadź agrest! – Agrest jest niezawodny w plonowaniu, łatwy w uprawie i daje jedne z pierwszych owoców w sezonie, które są bardzo wartościowe. Przy wyborze odmiany warto uwzględnić cechy, które ułatwią jego uprawę, jak odporność na choroby i brak kolców na pędach. Wyjaśniamy, gdzie najlepiej go posadzić i jak pielęgnować. Warto na własne potrzeby mieć na działce choć kilka krzewów. 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.