Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Z życia ogrodów - ROD „Wiarus” w Warszawie - 16.05.2023

ROD „Wiarus” to kameralny ogród znajdujący się przy ul. Racławickiej w Warszawie. Został on założony 6 listopada 1965 r. i obecnie składa się z 74 działek, zajmując powierzchnię 2,8 ha.

Pod koniec 2022 r. w ROD „Wiarus” powstał ogród deszczowy. Jego zadaniem  jest zagospodarowanie spływu powierzchniowego wód opadowych z dachu domu działkowca. Poprzednio woda odprowadzana była poprzez orynnowanie dachu bezpośrednio do gruntu, co przy większych opadach deszczu i słabo przepuszczalnym gruncie powodowało zalania terenu znajdującego się za domem działkowca.

Pojemność ogrodu wystarczy na zmagazynowanie spływu powierzchniowego z dachu domu działkowca przy opadach o sumie dobowej 80mm. Wg danych meteorologicznych dla Warszawy, na tym terenie najczęściej występują opady o sumie 30-70mm. Ogród deszczowy składa się z kilku warstw: warstwy antyerozyjnej (żwir), warstwy wegetacyjnej (mieszanka piasku, ziemi i kompostu), warstwy separacyjnej (geowłóknina), warstwy drenującej (żwir), warstwy separacyjnej (geowłóknina).

Ogród deszczowy jesienią 2022 r. tuż po realizacji (fot. Paweł Milewski)

W ogrodzie deszczowym znajdują się nasadzenia o różnej tolerancji na warunki wilgotnościowe. Niecka składa się z 3 stref.  Pierwsza z nich jest położona najniżej i będzie okresowo zalewana. Znalazł się w niej Kosaciec syberyjski, Krwawnica pospolita, Rdest wężownik 'Superba', Tojeść kropkowana. W drugiej strefie niecki, usytuowanej powyżej dna, znalazły się nasadzenia wymagające dużej i umiarkowanej wilgotności, gatunki ze strefy pierwszej oraz: Firletka chalcedońska, Języczka pomarańczowa, Rozchodnik 'Night Embers', Trześlica modra. W strefie położonej najwyżej, posadzone są rośliny wytrzymujące dłuższe okresy suszy: Kocimiętka Faassena, Mikołajek płaskolistny, Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm', Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam', Turzyca pagórkowata 'Raureif’. Oprócz wymienionych gatunków, wiosną ogród deszczowy zdobią także rośliny cebulowe, np. tulipany.

 

Ogród deszczowy w pierwszym sezonie po realizacji

Dzięki staraniom prezesa zarządu ROD – Pana Pawła Milewskiego - klimatologa, oraz dzięki uprzejmości fundacji „Przyjazna Przestrzeń”, w ogrodzie stanęła stacja meteorologiczna. W związku z tym prowadzony jest stały monitoring temperatury i wilgotności powietrza, promieniowania słonecznego, prędkości wiatru, opadu atmosferycznego. Ponad to, działkowcy mają stały dostęp on-line do prowadzonych pomiarów. Pan Milewski podkreśla, że stacja ma posłużyć sprawdzeniu, jaki jest realny wpływ ogrodów działkowych na warunki klimatyczne i bioklimatyczne miast. Prezes zarządu ROD zakłada, że po co najmniej rocznej serii badań uda się potwierdzić tezę, że przestrzeń ogrodów działkowych tworzy w mieście przyjazny klimat.

ROD „Wiarus” to ogród, w którym działkowcy postawili na uprawy. W podwyższonych grządkach widać już pierwsze warzywa – cebulę, kalarepę, rzodkiewkę, sałatę, rukolę, koperek. Trwają także przygotowania do posadzenia pod osłonami pomidorów i papryki. Na działce Pana Pawła Milewskiego przygotowane są już pojemniki pod uprawę arbuzów, a na jednej z działek widzimy uprawę ziemniaka w workach. Na wielu działkach dało się zauważyć również kwitnące truskawki.

Przestrzeń przygotowana pod uprawę arbuzów w pojemnikach

Uprawa truskawek

Różne odmiany ziemniaków uprawiane w workach

Ścieżka w warzywniku wyściółkowana zrębkami

Ewelina Skarzyńska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.