Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wizyta Ambasadora Stanów Zjednoczonych w ROD im. Jerzego Waszyngtona w Warszawie - 22.04.2023

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, 20 kwietnia 2023 r. w warszawskim ROD im. Jerzego Waszyngtona złożył wizytę Ambasador Stanów Zjednoczonych – Mark Brzezinski. Ambasador został przywitany przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, Prezesa Okręgu Mazowieckiego Marka Łagowskiego, Prezesa Zarządu ROD Pawła Ludwickiego oraz Sekretarza Zarządu ROD Wojciecha Jóźwiaka, a także lokalną społeczność działkowców.

Dzień Ziemi to święto mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemów środowiskowych. Zapoczątkowane zostało w Stanach Zjednoczonych na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r., zaś pierwsze obchody odbyły się już w 1970 r. Sukces tego pomysłu stał się początkiem corocznych obchodów, które wypromował amerykański senator Gaylord Nelson. Wydarzenie poparł także Generalny Sekretarz ONZ. Od tego czasu Dzień Ziemi stał się tradycją na całym świecie, w tym także w Polsce.

W rozmowie  Ambasadora Stanów Zjednoczonych z Prezesem PZD poruszony został ważny wątek, a mianowicie rola Rodzinnych Ogrodów Działkowych w ochronie środowiska przyrodniczego i podnoszeniu standardów  ekologicznych otoczenia. W obliczu powszechnej tendencji do likwidacji terenów zieleni na rzecz zabudowy, ROD stanowią istotny element przestrzeni, zwłaszcza miejskiej. Szczególną rolę odgrywa także liczna społeczność działkowców, których pasją jest ogrodnictwo. Ponad 4600 rodzinnych ogrodów działkowych, których łączna powierzchna przekracza 40 tys. ha i ponad 900 tys. działek użytkowanych szacunkowo przez 4 miliony osób , to ogromna siła. Wsparciem dla działkowców są proekologiczne programy tworzone przez PZD, m.in. Otwarty Program Klimatyczny i Program Bioróżnorodność na działkach w ROD. Realizując ich założenia można realnie wpłynąć na przyszłość środowiska naturalnego, a tym samym kolejnych pokoleń.

Na działkach w ROD im. J. Waszyngtona w Warszawie na dobre rozpoczęły się prace ogrodnicze, działkowcy porządkują teren i przygotowują grządki pod przyszłą uprawę warzyw. Na drzewach owocowych pojawiają się kwiaty. Liczne jabłonie zainspirowały uczestników spotkania do rozmowy na temat cięcia drzew owocowych i ich historii. Ambasador Stanów Zjednoczonych docenił walory smakowe jabłek pochodzących z Polski, a także zauważył ich powszechną obecność nie tylko na rynku lokalnym, ale także poza granicami kraju. Prezes PZD podkreślił również znaczenie odmian sprowadzanych przed laty ze Stanów Zjednoczonych, które wywarły duży wpływ na rozwój sadownictwa w Polsce.

 

Aby uczcić Dzień Ziemi, a także upamiętnić wizytę Ambasadora Stanów Zjednoczonych w ROD im. J. Waszyngtona, obok tablicy upamiętniającej patrona ogrodu posadzono magnolię. Posadzenie drzewa jest symbolem odpowiedzialności i troski o naszą planetę. Jest to ważne przypomnienie, że każdy z nas ma realny wpływ na środowisko przyrodnicze i powinien dbać o nie dla dobra przyszłych pokoleń. Każdy taki gest to krok w stronę popularyzacji postaw proekologicznych oraz uświadamianie społeczeństwu, jak kruchy jest ekosystem w którym żyjemy.

Podczas sadzenia drzewa Ambasador Stanów Zjednoczonych przytoczył  historię doświadczeń ogrodniczych z dzieciństwa, a także wspomniał o polskich korzeniach, oraz wartościach i tradycjach jakie w związku z tym zyskał.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i sprzyjających okolicznościach przyrody, a zakończone zostało pamiątkową fotografią Ambasadora, Prezesa PZD, Prezesa Okręgu Mazowieckiego PZD i Zarządu ROD im. J. Waszyngtona w Warszawie.

Tekst: Ewelina Skarzyńska

Fotografie: Ewelina Skarzyńska, Maciej Aleksandrowicz

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.