Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Dzień Ziemi 2023 - 20.04.2023

Dzień Ziemi, czyli najpopularniejsze święto świata o tematyce ekologii, odbywa się corocznie 22 kwietnia. Pierwsze obchody odbyły się w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych, co zainicjowały m.in. organizacje takie jak UNESCO czy ONZ.

Obecnie, w obliczu zmian klimatu i degradacji środowiska naturalnego, obchody Dnia Ziemi są szczególnie ważne. Mają one na celu podkreślenie potrzeby ochrony naturalnych zasobów, a także zwrócenie uwagi na nasze globalne zobowiązania wobec środowiska.

Obchody Dnia Ziemi w Polsce stały się już tradycją i są organizowane na różne sposoby, zależnie od regionu i miasta. Uczestniczą w nich instytucje i organizacje państwowe, uczelnie, szkoły, firmy, ale także osoby prywatne – ludzie, którym los planety nie jest obojętny. W wielu miejscach organizowane są koncerty i marsze. W szkołach i przedszkolach organizowane są różne zajęcia edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Najpopularniejszą praktyką są jednak akcje „sprzątania świata”, które odbywają się w zorganizowanych grupach lub indywidualnie, oraz sadzenie roślin, w szczególności drzew.

W dzisiejszych czasach, kiedy globalne problemy ekologiczne stają się coraz bardziej palące, społeczność działkowców i Polski Związek Działkowców odgrywają ważną rolę w kształtowaniu pozytywnych zmian w zakresie ochrony środowiska. Powszechnie wiadomo, że tereny zieleni w miastach są sukcesywnie zabudowywane, podczas gdy Rodzinne Ogrody Działkowe pozostają enklawami zieleni, działając korzystnie nie tylko na ich bezpośrednich użytkowników, ale na cały miejski ekosystem. Nadejście wiosny jest bodźcem dla działkowców do zwiększania intensywności prac porządkowych w ogrodach i planowania nowych nasadzeń.

Dzień Ziemi jest również okazją do refleksji nad tym, co każdy z nas może zrobić, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Warto pamiętać, że każdy gest, nawet najmniejszy, może mieć pozytywny wpływ na środowisko i warto działać lokalnie, w naszym najbliższym otoczeniu. Cenne są małe gesty, takie jak wybieranie produktów ekologicznych, ograniczanie zużycia wody i energii, segregowanie odpadów czy korzystanie z transportu publicznego. Cała społeczność działkowców powinna być świadoma ogromnej roli w tym procesie i podejmować odpowiedzialne działania, aby zadbać o przyszłość naszej planety dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Ewelina Skarzyńska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.