Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wzrost cen na rynku warzyw - 19.04.2023

W obliczu wzrastających cen, coraz większe znaczenie mają własne uprawy, których opłacalność stale wzrasta. Polski Związek Działkowców już kolejny rok promuje uprawę warzyw na działkach pod hasłem: „Zamieniamy trawniki na warzywniki”.

Prowadzenie własnych upraw warzyw staje się coraz bardziej popularne także wśród osób, które chcą dbać o swoje zdrowie i unikać warzyw do których produkcji wykorzystywano sztuczne nawozy i chemiczne środki ochrony roślin. Co więcej, prowadzenie własnych upraw daje także wiele korzyści dla środowiska. Większość warzyw sprzedawanych na rynkach pochodzi z upraw intensywnych, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Należy jednak pamiętać, że uprawianie warzyw wymaga odpowiedniej wiedzy i zaangażowania. Polski Związek Działkowców prowadzi szeroką działalność oświatową, dzięki której działkowcy w każdym wieku mogą z powodzeniem uprawiać warzywa. Tylko w 2022 r. wydano 3 tematyczne broszury: „Uprawa warzyw pod osłonami”, „Skrzynie i podwyższone grządki”, „Smaczne rabaty”. W 2019 roku uchwalono „Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę współczesnych rodzin”. Wyjątkowo cennym punktem programu jest otwarta lista polecanych do uprawy gatunków i odmian roślin ogrodniczych. Zostały one wyselekcjonowane przez specjalistów i są polecane ze względu na łatwą uprawę, cenne właściwości prozdrowotne, bądź szczególne walory smakowe i przetwórcze. Obok polecanych gatunków i odmian warzyw, znajdziemy tam także rośliny sadownicze, zioła i rośliny ozdobne. Wystarczy jedynie sięgnąć po materiały edukacyjne, które przygotowano dla działkowców, aby czerpać korzyści z własnych upraw warzyw.

Ceny warzyw w Polsce stanowią poważny problem dla wielu osób, które chcą dbać o swoje zdrowie i jednocześnie nie chcą przepłacać za produkty spożywcze. Prowadzenie własnych upraw to sposób na zapewnienie sobie dostępu do świeżych, naturalnych produktów, ograniczenie kosztów oraz  troska o środowisko naturalne. Własna uprawa warzyw to także świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna, nauka cierpliwości i świetna forma edukacji dla dzieci. Oczywiście, wymaga to pewnego nakładu pracy i czasu, ale daje wiele korzyści i satysfakcji. Dlatego warto zacząć działać już dziś!

ES

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.