Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Obradowała Okręgowa Rada Mazowiecka PZD - 28.03.2023

Dnia 24 marca 2023 r. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD. ORM PZD obradowała w domu działkowca ROD „Zelmot” w Warszawie. W posiedzeniu ORM PZD uczestniczył również Pan Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD oraz komisaryczna Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD w pełnym składzie.

Prezes komisarycznego Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD – Marek Łagowski otworzył i prowadził posiedzenie ORM PZD, przedstawiając na początku bieżącą sytuację w Okręgu.

ORM PZD wobec wakatów w organie, podjęła decyzję o dokooptowaniu do organu: Olgi Kornatko-Gottlid, Katarzyny Maśna, Michała Oleszko oraz Dariusza Rudkowskiego. Okręgowa Rada Mazowiecka PZD po uzupełnieniu składu liczy 37 osób.

Następnie Prezes komisarycznego Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD – Marek Łagowski przedstawił sprawozdanie z działalności Okręgowego Zarządu PZD za 2022 rok. Jak podkreślił, był to trudny rok, bowiem struktury okręgowe oraz biuro OM PZD kolejny rok zmierzyć musiały się z problemami wewnętrznymi, a sam OZ PZD działał w bardzo okrojonym, zaledwie 3 osobowym składzie.

Sprawozdanie finansowe Okręgu Mazowieckiego PZD za 2022 rok przedstawił szczegółowo Pan Andrzej Połaski – skarbnik komisarycznego OZM PZD. Przewodnicząca komisarycznej Okręgowej Komisji Rewizyjnej – Kazimiera Pochodyła przedstawiła wyniki i ocenę z badania sprawozdania z działalności OZM PZD oraz sprawozdania finansowego  za 2022 rok. Komisja pozytywnie oceniła działalność OZM PZD i wniosła o zatwierdzenie sprawozdania z działalności za 2022 rok.

Po dyskusji, Okręgowa Rada Mazowiecka PZD przyjęła sprawozdanie z działalności Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD oraz sprawozdanie finansowe za 2022 rok.

Realizując porządek posiedzenia, Grzegorz Buklad – wiceprezes komisarycznego OZM PZD przedstawił plan pracy Okręgu Mazowieckiego PZD na 2023 rok, na który składa się m.in. działalność Okręgowej Rady i Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD, a także biura OM PZD i wszystkich obszarów działalności statutowej Okręgu, w tym inwestycyjnej oraz oświatowej.  Następnie Pan Andrzej Połaski – skarbnik komisarycznego OZM PZD przedstawił preliminarze finansowe na 2023 r. Oba dokumenty zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisaryczną Okręgową Komisję Rewizyjną PZD.

Plan pracy Okręgu Mazowieckiego na 2023 rok oraz preliminarze finansowe zostały przyjęte przez Okręgową Radę Mazowiecką.

Po przedstawieniu przez skarbnika komisarycznego OZM PZD – Andrzeja Połaskiego propozycji pozostawienia w dotychczasowej wysokości opłaty pobieranej jednorazowo od nowego działkowca w roku nabycia prawa do działki, o której mowa w § 147 ust. 1 pkt 2) Statutu PZD, Okręgowa Rada Mazowiecka PZD zdecydowała o jej pozostawieniu w dotychczasowej wysokości – 600 zł.

Następnie Anna Mioduszewska – dyrektor biura OM PZD podsumowała realizację programu ARiMR pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Podkreśliła wkład Krajowego Zarządu PZD w uzgadnianie warunków konkursu, organizację narad dla dyrektorów i pracowników okręgów PZD zaangażowanych w projekt. Dyrektor przedstawiła również statystyczne wyniki ogrodów mazowieckich: 16 podpisanych umów o powierzeniu grantów, w tym jedna umowa wspólnie dla 8 warszawskich ogrodów, niemal 2 500 000 zł na realizację zadań.

Pani Małgorzata Rutowicz-Rak – kierownik wydziału terenowo prawnego podsumowała dotacje, jakie otrzymały ogrody z Okręgu Mazowieckiego, szczegółowo prezentując gminy i miasta, które wykazały się największym wsparciem finansowym dla ogrodów m.in. Otwock, Radom, gmina Michałowice, Warszawa w ramach programu MIAD.

Następnie Pani kierownik zaprezentowała stan przygotowań do kampanii walnych zebrań, w tym szkolenia jakie przeprowadzono dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD, które odbyły się w biurze OM PZD, wszystkich delegaturach rejonowych oraz Ostrołęce i Ciechanowie. Odbyło się również szkolenie dla członków zespołu obsługującego walne zebrania.

Pani Rutowicz-Rak podkreśliła wagę obsługi walnych zebrań oraz stosowania wytycznych opracowanych i wydanych przez Krajowy Zarząd PZD. Wytyczne, które zostały wydane i przekazane do ogrodów ze środków finansowych Jednostki Krajowej PZD zawierają najważniejsze informacje prawne i organizacyjne, a także wzory wszystkich, potrzebnych dokumentów. Następnie Pan Grzegorz Buklad – wiceprezes komisarycznego OZM PZD zaapelował do członków ORM PZD o zaangażowanie się w kampanię zebrań, bowiem jak przypomniał jest to – zgodnie z Regulaminem ORM PZD – obowiązek jej członków. Podsumowując swoje wystąpienie wskazał, iż na prawidłową organizację i  przebieg walnych zebrań bezpośrednio wpływają wytyczne przyjęte przez Krajowy Zarząd PZD, następnie szkolenia dla organów, a na koniec właśnie obecność i obsługa walnych zebrań przez przedstawicieli Okręgu Mazowieckiego.

Pan Maciej Aleksandrowicz – główny specjalista ds. ogrodniczych oraz Katarzyna Maśna przestawili plan działalności oświatowej w Okręgu Mazowieckim na 2023 r., wskazując m.in. na potrzebę reaktywowania komisji oświatowej, organizację szkoleń i pokazów. Omówili rolę i potrzebę korzystania z wydawnictw PZD: broszur, programów związkowych, czasopism.

Podczas dyskusji, członkowie Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD (Krystyna Mazurek, Zbigniew Ciarciński, Zygmunt Czyż, Józef Sielaczek, Robert Młot, Henryk Straus, Katarzyna Maśna) poruszyli m.in. funkcjonowanie Funduszu Oświatowego, ważną dla prawidłowego funkcjonowania ogrodów potrzebę szkoleń i edukacji, zarówno skierowanych do organów ROD, jak i działkowców. Podczas wystąpień, dyskutowano również nt. kosztów funkcjonowania OFK, potrzeby rozwoju ośrodków pozamiejscowych, konieczności ustabilizowania zatrudniania i usprawnienia obsługi ogrodów.

Na zakończenie posiedzenia, Pan Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD w swoim wystąpieniu odniósł się do problemów i wyzwań z jakimi mierzy się obecnie Okręg Mazowiecki, ale także cały Związek. Prezes PZD jako najważniejsze z zadań PZD wskazał przeprowadzenie walnych zebrań w ROD. Eugeniusz Kondracki wskazał na ogromne znaczenie i potrzebę szerzenia oświaty związkowej i powołaniu w Jednostce Krajowej PZD specjalnego zespołu ds. oświaty, który pracuje nad programem szkoleń i edukacji w PZD oraz zmianą programu oświatowego. Program szkoleń i oferta wiedzy ogrodniczej w ocenie Prezesa PZD musi się zmienić, bowiem zmienia się współczesny użytkownik działki w ROD.

Podczas wystąpienia, Prezes PZD podkreślił również istotny udział ogrodów PZD w konkursie ogłoszonym przez ARiMR, które są beneficjentami niemal 46 z 47 mln. środków jakie były przeznaczone na program. Pokazało to siłę i potrzeby ogrodów zrzeszonych w PZD.

Pan Eugeniusz Kondracki przedstawił stanowisko Krajowej Rady PZD w sprawie wyborów parlamentarnych. Przypomniał o kilkudziesięcioletniej tradycji apolityczności Związku, podkreślając jednak, że apolityczność nie oznacza bierności i rezygnacji z obywatelskiego obowiązku udziału w wyborach.

Prezes Związku omówił również zadania jakie stoją przed Związkiem, w tym m.in. zmiana Statutu PZD oraz reforma struktury terytorialnej.

Kończąc swoje wystąpienie podziękował uczestnikom posiedzenia za dyskusję na ważne dla Związku tematy, bowiem wynika z niej, iż jest wiele zagadnień, z którymi w najbliższym czasie należy się zmierzyć.

 

Biuro Okręgu Mazowieckiego PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.