Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Pierwsze oznaki wiosny w ROD „Oświata” we Wrocławiu - Reportaż - 01.03.2023

ROD „Oświata” we Wrocławiu to duży ogród który zajmuje powierzchnię ok. 14 ha i znajduje się na nim 284 działki. W ROD znajduje się duży Dom Działkowca, kilka lat temu odbył się jego remont i obecnie prezentuje się on bardzo dobrze.  Do dyspozycji działkowców jest sala konferencyjna, w której odbywają się min. walne zebrania. Prezes Zarządu ROD, Pan Karol Pacanowski, podkreślił dużą frekwencję na tych spotkaniach.

Zarząd ROD angażuje się w akcje społeczne, takie jak „Sprzątanie świata”. Udostępniono także jedną z działek Związkowi Głuchych. Działka jest wzorowo użytkowana przez związek i jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych w ROD „Oświata”. Znajdują się na niej nasadzenia roślin ozdobnych oraz liczne wyniesione grządki i niewielka estetyczna szklarnia. Ponadto działkę wyróżnia zadbana altana oraz plac zabaw dla dzieci.

Prezes Zarządu ROD „Oświata”, Pan Karol Pacanowski, przykłada dużą uwagę do przechodzenia szkoleń przez nowych działkowców. Twierdzi, że jest to kluczowe dla nowych użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z uprawą roślin. Pozytywne efekty szkoleń można łatwo zauważyć na działkach. ROD charakteryzuje się  dużym udziałem upraw ogrodniczych, widoczne są liczne szklarnie i tunele foliowe, miejscami da się zauważyć także wyniesione grządki. Widać, że działkowcy przykładają również uwagę do bielenia drzew.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. ROD robi się coraz bardziej zielony i widać już pierwszych działkowców, którzy przycinają drzewa owocowe. Wspominają oni o korzyściach płynących z regularnego przeprowadzania tego zabiegu. Prawidłowe cięcie ułatwia coroczne, regularne owocowanie. Drzewa zawiązują więcej pąków kwiatowych, ponieważ do prześwietlonych koron dociera więcej słońca, a owoce są wysokiej jakości, ładnie wybarwione i smaczne. Bardzo ważny jest sposób cięcia. Technika zależy m.in. od gatunku, wieku drzewa, siły wzrostu odmiany a nawet terminu cięcia. W ROD „Oświata” odbywały się pokazy z udziałem Instruktorów SSI, którzy instruowali w tej kwestii działkowców.

Nie wszystkie rejony Polski widzą już nadchodzące oznaki wiosny, jednak we wrocławskim ROD „Oświata” na trawnikach, rabatach i pod drzewami widać kolorowe krokusy i śnieżnobiałe przebiśniegi, które są jej pierwszymi zwiastunami. Po długiej zimowej przerwie, kolory pojawiające się w ogrodzie dzięki kwiatom wiosennym cieszą podwójnie. Na wierzbach widać już bazie, będące symbolem Wielkanocy.

Ewelina Skarzyńska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.