Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Twój drugi dom na łonie natury. Nowoczesne i eleganckie Rodzinne Ogrody Działkowe. - 16.02.2023

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”

Albert Einstein 

Obcowanie z przyrodą sprawia, że czujemy się spełnieni i spokojni. Jednak w dzisiejszych czasach ten kontakt jest coraz rzadszy. Natłok obowiązków i wieczny pośpiech nie sprzyjają dobrym relacjom z naturą. Rozbudowane miasta dają wielkie możliwości, jednocześnie ograniczając nasz kontakt z ekosystemem. Ludzie przywykli już do życia w mieszkaniach w blokach, ale natura ludzka zawsze zostanie poruszona pięknem przyrody. Dlatego coraz popularniejsze stają się balkony ogrodowe. Dostępnych jest coraz więcej aranżacji, pomysłów i porad mówiących o tym jak krok po kroku urządzić ogród na balkonie. Niektórym taki ogródek wystarczy, aby zrelaksować się lub zjeść wychodowaną własnymi rękami roślinę.

Niektórzy natomiast poczują, że potrzebują czegoś więcej. A co jeśli przyjrzelibyśmy się na nowo idei Rodzinnych Ogrodów Działkowych? Cele ROD-ów są wzniosłe i niewątpliwie niosą wiele korzyści dla ludzi i przyrody.

A oto podstawowe z nich:

Cele ekologiczne: przywracanie terenów zielonych społeczeństwu, ochrona środowiska przyrodniczego i podnoszenie standardów ekologicznych otoczenia, ochrona składników przyrody i kształtowanie zdrowego otoczenia człowieka. 

Cele socjalne i zdrowotne: poprawa warunków bytowych społeczności miejskiej poprzez zapewnienie warunków do prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, zapewnianie terenów wypoczynkowych zarówno dla działkowców jak i mieszkańców miast poprzez ich otwieranie, propagowanie zdrowego stylu życia. 

Cele społeczne i edukacyjne: tworzenie warunków do integracji społeczeństwa, propagowanie idei ogrodnictwa w społeczeństwie, prowadzenie działalności społecznej, wychowawczej w tym. m.in. współpraca ze szkołami, domami pomocy społecznej oraz innymi organizacjami społecznymi.

(na podstawie: Statut Polskiego Związku Działkowców uchwalony przez XII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniu 2 lipca 2015 roku) 

Warto zwrócić uwagę, że oprócz korzyści przyrodniczych niezmiernie ważnym aspektem są tu relacje i kontakty społeczne. Na Rodzinnych Ogrodach Działkowych oprócz domków i ziemi uprawianej przez działkowiczów znajdują się także części wspólne, służące do spotkań i integracji. W dobie coraz częściej spotykanej pracy online, rzadszych bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, rozpowszechnionych szeroko mediów społecznościowych, komputeryzacji, cyfryzacji oraz ogólnie rozumianego rozwoju technologicznego istnieje ryzyko, że oprócz coraz większego oddzielenia od natury, będzie postępowało coraz większe oddzielenie w relacji człowiek-człowiek. Może warto by tworzyć wspaniałe nowoczesne miejsca, które będą zachęcały do pielęgnowania tych ważnych relacji człowieka z naturą i człowieka z drugim człowiekiem? Oczywiście nie chodzi tu o „powrót do przeszłości czy cofanie się na siłę w czasie, aby z nutką nostalgii zawieszać się na siłę w starych tradycjach. Można natomiast wykorzystać dawne dobre idee i wcielić je w życie w nowoczesnej odsłonie. 

I z takim podejściem do ROD-ów możemy zagospodarować przestrzeń pięknymi nowoczesnymi budynkami, które będą ekologiczne, samowystarczalne i ekonomiczne w utrzymaniu. Domki działkowiczów nie muszą „straszyć” swoim wyglądem, ani nie muszą być mało komfortowe. Mamy do dyspozycji coraz więcej nowoczesnych technologii, zarówno w budownictwie jak i w możliwościach zaopatrzenia w energię.

źródło: gazetalubuska.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.