Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Groch na działce – warunki uprawy - 07.02.2023

Okres zimy jest dobrym momentem do planowania upraw w nadchodzącym sezonie uprawowym. Warto wprowadzić na działkowe grządki groch. Przykładem może być groch cukrowy, którego spożywa się całe, niedojrzałe zielone strąki z zawiązanymi nasionami oraz łuskowy, którego użytkuje się wyrośnięte ale nie dojrzałe nasiona.

Odmiany grochu cukrowego do uprawy dla działkowców to między innymi: Iłowiecki, Ambrozja, Bajka, a grochu łuskowego: Nefryt, Cud Kelvedonu, Meteor Dziekanowski, Telefon.

Jednym z ważnych warunków udanej uprawy grochu jest jego wczesny wysiew w miesiącu marcu. Humorystycznym potwierdzeniem może być przysłowie: „Kto sieje groch w marcu, zbiera w garncu, a kto w maju zbiera w jaju.”

Po wysiewie warto przykryć grządkę agrowółkniną – zabezpieczy to nasiona przed wydziobaniem przez ptaki i polepszy warunki wschodów.

Po wschodach w rzędy grochu wbijamy tyczki długości około 1m, ponieważ pędy grochu są wiotkie i będą się pokładać. Można do tego wykorzystać również pędy z wiosennego cięcia drzew i krzewów. Należy pamiętać, że groch do swojego wzrostu wymaga wilgotnej gleby i w razie suszy uprawę należy podlewać. Groźnym szkodnikiem grochu jest pachówka strąkóweczka. Powoduje on robaczywienie strąków i nasion, które kolejno nie nadają się do spożycia. W celu jego skutecznego zwalczania, uprawę należy opryskać zarówno w początku kwitnienia roślin jak i w pełni kwitnienia środkiem Karate lub Deltan. Oba środki posiadają 7 – dniowy okres karencji.

Okres zbioru strąków lub nasion trwa od połowy czerwca do pierwszej dekady miesiąca lipca. Słoneczna i gorąca pogoda znacznie go skraca. I odwrotnie, chłodna i wilgotna, przedłuża.



Grządkę po uprawie grochu można wykorzystać na uprawy letnie lub jesienne np. uprawę sałaty, kalarepki, rzodkiewki czy kopru.

Mówiąc o wykorzystaniu grochu wskazać należy, że strąki i nasiona można spożywać na surowo, prosto z grządki. Formę tę lubią zwłaszcza dzieci. Bardzo smaczna jest również zupa krem z zielonego groszku. Kolejna propozycje to: jako warzywo do drugiego dania –

duszony groszek z marchewką, omlet z groszkiem oraz do sałatek. Całości dopełnia także możliwość zamrożenia i używania w późniejszym terminie.



Groch jest warzywem łatwym w uprawie i jednocześnie daje wiele korzyści witaminowych, smakowych i kulinarnych. Serdecznie zachęcam do popularyzacji jego uprawy!

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.