Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ostatnie zdjęcia do programu „Jesień na Rodos” w ROD Aster - 06.12.2022

Tak banalnie, od telefonu, rozpoczęła się roczna przygoda z TVP 3. Dziś z uśmiechem  wspominam tę chwilę, rozmowę z dyrektorem biura i jego prośbę „ […] czy telewizja może nagrać u pani na ogrodzie program z działkowcami?” Decyzja była szybka, tak, oczywiście. Jednak nie zdawałam sobie sprawy, że z programu powstanie telenowela.

Decyzja o wyborze bohaterów do programu była dla mnie łatwa. Bo któż inny niż oni? Pozostało tylko ich przekonać. Mowa, rzecz jasna, o Stanisławie i Stefanie Krauzewicz z Żor. Wyrazili zgodę. I tak od 27 lutego 2022 rozpoczęło się nagrywanie odcinków. Powstał cykl programów pt. „Wiosna na ROD’os”, „Lato na ROD’os”, „Jesień na ROD’os”. Zamysłem TVP 3 było – jak same nazwy wskazują – ukazanie działkowców na ich działkach podczas poszczególnych pór roku.

       

„Wiosna na ROD’os” – bohaterowie z radością wracają do swoich działek w ROD. Szukają oznak wiosny,  cieszą się pierwszymi kwitnącymi roślinami. Sprawdzają, czy wszystko jest na swoim miejscu i planują prace. Bawią się i odpoczywają. Stasia i Stefan wyszli poza „ogrodzenie” i pokazali, że działka jest integralną częścią ogrodu, a działkowcy są zrzeszeni w PZD. Otrzymują zaproszenia na Walne Zebranie i w nim uczestniczą. Pani Krauzewicz otrzymuje dyplom z Krajowej Rady PZD  „…za wkład w tworzenie i rozwój PZD, za wieloletnie zaangażowanie i pracę dla dobra działkowców, ogrodów i Związku…” Pokazują jak ważna jest obecność  na Walnym Zebraniu, decydują o istotnych sprawach dla ROD. Na każdym kroku naszym bohaterom towarzyszy Michalina Maciejewska ze swoją ekipą telewizyjną.

                                 

Przychodzi lato. Nagrany został kolejny cykl, tj. „Lato na ROD’os”, w którym Stasia i Stefan zaprosili  kolejny raz  Michalinę Maciejewską do swojego świata, by pokazać, że lato na ROD’os to najlepszy czas, pełen relaksu i radości z działkowych plonów. W każdym odcinku możemy oglądać  cztery różne rodziny – każda z innej części Polski.

 Nasi aktorzy z ROD Aster znowu integrują się ze społecznością działkową, tym razem poprzez udział w „Babskim combrze” oraz konkursie na najładniejszą działkę. Działkowcy prezentują swoje pomysły, zdolności i kreatywność. Powstają ozdoby,  artystyczna praca – wspólne malowanie z eko przekazem ,czy też konstruowanie łapacza snów. Żorscy bohaterowie pracują na działce i dobrze się bawią, a my im kibicujemy.

               

Na tym nie koniec, nadeszła jesień, a z nią nowy cykl „Jesień na ROD’os”, w którym znowu wspaniale prezentują siebie i ROD Aster Stanisława i Stefan. W tej serii poznajemy nowych bohaterów: Anię i Arka z Myślęcinka, Olę i Hanię z Tryszczyna i państwa Leszczyńskich z Gdyni. Jesień w ROD jest piękna, słoneczna i pełna barw. Celebryci ze Śląska zbierają owoce, robią przetwory i wspaniale się bawią na Dniu Działkowca. Podczas kolejnych odcinków poznajemy ich sąsiadów, naukę śląskiego oraz podziwiamy ich zdolności artystyczne. Piękna słoneczna jesień minęła, zima puka do drzwi. Moi działkowcy przygotowali działkę na zimę i żegnają się z nami.

  

03.12.2022 roku nagrano ostatnie zdjęcia na działce Stanisławy i Stefana Krauzewiczów z ROD Aster w Żorach. Zaplanowano, że, jak w kalejdoskopie, w tym swoistym finale serii pojawią się przed naszymi oczami wszystkie odcinki trzech sezonów.

Nasi bohaterowie włożyli w ekranizację swojej działki mnóstwo sił. Oglądamy ich raptem pięć minut na szklanym ekranie. Tylko i aż. Tymczasem oni aż 3 godziny uczestniczyli w nagraniach, aby ta chwila została uwieczniona. Dzięki ich wysiłkom powstało:

  • 15 odcinków „Jesień na ROD’os”,
  • 12 odcinków „Lato na ROD’os”,
  • 14 odcinków „Wiosna na ROD’os”.

Dlaczego Oni i ich działka? Odpowiedź jest prosta. Działka i jej użytkownicy, a więc Pani Stanisława i Stefan, są otwarci i zaangażowani w życie ogrodu. Altana i rustykalny charakter działki tworzą piękną całość. Uprawy w skrzyniach, drzewa i krzewy owocowe  oraz piękne róże – to wyróżnia tę działkę.

                    

Pani Stanisława znana jest w lokalnej społeczności z tego, że utrwaliła na kartach kroniki ogrodowej 42 lat historii ROD Aster oraz z tego, że tworzy wspaniałe kompozycje – ozdoby.

Dziękuję pięknie moim działkowcom za czas, który poświecili na nagrywanie kolejnych odcinków, za klasę i dobry ton, a także promowanie ROD Aster i PZD.

Do zobaczenia na ROD’os.

Lucyna Cyrek

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.