Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Tereny działkowe to nie tylko rekreacja - 29.11.2022

Działkowcy zrealizowali zaplanowane na ten rok zadania inwestycyjne na garwolińskich ogrodach w sumie za 120.392,57 zl, z czego 48.139,99 zl to dotacja z Województwa Mazowieckiego, a.48140,00 zl -z budżetu miasta. Inwestycje zrealizowano w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców" - „Mazowsze dla działkowców 2022".

- W tegorocznej edycji aplikowaliśmy o dotacje na inwestycje dla 3 Rodzinnych Ogródków Działkowych w Garwolinie. Po pozytywnym rozstrzygnięciu wniosków, 1 czerwca w Maciejowicach, burmistrz Marzena Świeczak przy kontrasygnacie skarbnik Katarzyny Nozdryn-Płotnickiej podpisały umowy z członkami zarządu województwa mazowieckiego Janiną Ewą Orzełowską i Elżbietą Lanc na dofinansowanie zadań: „Modernizacja sieci energetycznej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego RELAX w Garwolinie", „Wykonanie oświetlenia na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego ZEFIREK w Garwolinie" i „Poprawa bezpieczeństwa na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego WIATEREK w Garwolinie" (rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, montaż latarni i rozbudowa monitoringu) - informuje urząd miasta.

W minionym roku na inwestycje na terenie ogródków udało się pozyskać z budżetu Mazowsza łącznie 28 tys zł. - Ideą Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców jest budowa i modernizacja infrastruktury ogrodowej, a przez to poprawa jakości wypoczynku i rekreacji na działkach. Takie miejsca są niezwykle ważne, aby każdy z nas mógł znaleźć czas na odpoczynek w ciszy i spokoju - mówi Janina Ewa Orzełowską.

Ponadto program ma zachęcać do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ochrony środowiska i przyrody. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy Garwolina wiedzą, że zadbane otoczenie ogródków jest ważne nie tylko dla ich komfortu, ale również dla ekosystemu. Ogrody działkowe stanowią nieodłączną część miejskiej zieleni użytkowej.

- Każdy teren zielony ma dla miasta coraz większe znaczenie, a wspólnie możemy więcej. Dziękuję Sejmikowi Województwa Mazowieckiego, Zarządowi Województwa Mazowieckiego, ale szczególnie dziękuję wicemarszałek Janinie Ewie Orzełowskiej za wielkie wsparcie poparte czynami -podkreśla burmistrz Garwolina Marzena Świeczak. - Dziękuję również przedstawicielom działkowców, że zgłaszają nam potrzeby swoich środowisk - dodaje.

Ogródki działkowe to niezliczone zalety. Pozwalają nie tylko na wypoczynekna świeżym powietrzu, ale także rozwijanie zainteresowań przyrodniczych czy uprawnych. Przynoszą korzyści dla ekosystemu - zatrzymują wodę opadową, poprawiają jakość powietrza, są miejscem przepełnionym kwiatami i roślinami, ale stanowią również środowisko życia i migracji licznych zwierząt oraz roślin, przyczyniając się tym samym do zwiększenia miejskiej bioróżnorodności.

Jak dostrzega samorząd województwa mazowieckiego, na rozwoju i dostosowaniu ogródków działkowych korzystają wszyscy.

PM

źródło:Życie Siedleckie

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.