Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Mundurowi na debacie z Zarządami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Żorach - 22.11.2022

17 listopada 2022 roku odbyła się debata społeczna w COP przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Żorach  z zarządami Rodzinnych Ogrodów Działkowych. KMP reprezentowali  Naczelnik Wydziału Prewencji  podkomisarz Arkadiusz Muras oraz aspirant Witold Lisiak. Na terenie Żor funkcjonuje 12 rodzinnych ogrodów działkowych, dlatego ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i stałej współpracy.  W ramach spotkania policjanci rozmawiali o szeroko pojętym bezpieczeństwie zwracając szczególną uwagę na najczęściej  występujące  zagrożenia min.:

– wyłudzenia na wnuczka,

– zagrożenia w sieci – cyberprzestępczość,

– bezdomni w ROD,

– zabezpieczenie  altan i mienia przed kradzieżami,

– zabezpieczenie mieszkań przed włamaniem,

– przeszukanie mieszkania przez policję – zasady,

– sposoby właściwego powiadamiania na wypadek zdarzeń kryminalnych.

Obecni na spotkaniu mundurowi przekazali informacje dotyczące dyżurów policjantów w dzielnicy. Uczestnikom debaty przedstawiono  aplikację mobilną „Moja komenda”, „Dzielnicowy bliżej nas” oraz funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Są to narzędzia, które zapewnią  każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu.

Mundurowi przypomnieli, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112. Jak się okazało potrzeby podobnych spotkań na poszczególnych ogrodach są bardzo duże, dlatego też zarządy ROD zwróciły się z prośbą o zaplanowanie spotkań z dzielnicowymi  na terenie ROD.

Dwugodzinna debata to wypracowany cykl spotkań z Komendą Miejska Policji w Żorach.

 

Lucyna Cyrek

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.