Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Grudniowy „Mój Ogródek” – od 18.11 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! - 18.11.2022

W wydaniu grudniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wszystkie ważne informacje o bieżących pracach ogrodniczych, wiele inspiracji oraz praktycznych porad. Aby nie przeoczyć istotnych zadań, warto nie tylko sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”, ale i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Rośliny doniczkowe to doskonały pomysł na upiększenie domu – szczególnie zimą, gdy nie korzystamy z działki. Jednak ich wartość dla nas jest dużo wyższa, ponieważ obok efektu ozdobnego są to przede wszystkim zielone filtry – oczyszczające powietrze. Dostarczają też cennych substancji, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Temu zagadnieniu poświęciliśmy temat miesiąca. Z artykułu „Doniczkowe dla zdrowia” dowiecie się, które rośliny są szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i w jaki sposób pomagają. Warto mieć na parapecie te gatunki.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Uprawy na parapecie cz. II pędzenie i rośliny w pojemnikach – W tej części cyklu proponujemy wzbogacić domowe uprawy o warzywa i rośliny przyprawowe w pojemnikach. Będą one stanowiły zdrowy dodatek do potraw! Uprawa we własnym zakresie zagwarantuje nam stały dostęp do świeżych, ekologicznych warzyw, które obecnie nie należą do produktów tanich, a ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Możemy zakupić gotowe rośliny, rozpocząć nieco trudniejszą uprawę z siewu, a niektóre gatunki możemy też pędzić. Asortyment ich jest dość duży. Warto już teraz zacząć uprawiać. 

  • Świąteczne roślinne dekoracje – Szerokie pole do popisu przy wystroju świątecznym dają żywe rośliny. Kwiatami żywymi warto w święta dekorować schody, ganki, stoły, parapety, a także tarasy i balkony. Efektownymi dekoracjami będącymi zawsze pod ręką, o ile mamy te rośliny w ogrodzie będą np.: gałązki ostrokrzewu, ognika. Podpowiadamy jakie gatunki wykorzystać i jak je komponować, by cieszyć się świątecznym klimatem 

  • Rośliny na zimę – Zima to czas uśpienia działek i ogrodów, oczekiwania na wiosenny rozkwit. Pomimo faktu, że większość roślin traci swoje walory dekoracyjne, działka nadal może być ciekawa i magiczny. Znając gatunki, które są ozdobą zimą, można planować sposób ich ekspozycji tak, by osiągnąć najlepszy efekt. Proponujemy gatunki i odmiany, które szczególnie wzbogacą i urozmaicą zimowy krajobraz działek. 

  • Seler korzeniowy – warzywo olimpijczyków – Jeszcze do niedawna seler wykorzystywany był wyłącznie jako składnik włoszczyzny. Wiedza naukowa na temat składu chemicznego warzyw i korzystnego ich oddziaływania na organizm ludzki pozwala teraz zaliczyć go do grupy najbardziej wskazanych w codziennej diecie warzyw. Wyjaśniamy jak go uprawiać, aby zebrać wysokie, zdrowe plony i jak wykorzystać je w kuchni. 

  • Zima w sadzie – Zmiany klimatyczne spowodowały m.in. coraz krótsze i cieplejsze zimy. Nie powinno to jednak uśpić naszej czujności. Każda zima jest trudnym okresem dla drzew i krzewów owocowych. Podpowiadamy jak reagować w razie przymrozków, opadów śniegu i jakie prace trzeba wykonać jeszcze przed zimą w działkowym sadzie. 

  • Egzotyczne owoce na talerzu – W sklepach mamy coraz większy wybór tropikalnych owoców. Nie zawsze je znamy. Warto więc poznać ich wartość odżywczą i wypróbować je teraz w kuchni. Prezentujemy przegląd owocowych ciekawostek i unikatowe przepisy. 

  • Żwirowisko – Mając działkę na trudnym terenie często szukamy możliwości jej aranżacji. Ogród żwirowy może stanowić efektowne rozwiązanie. Żwirowisko to dobre rozwiązanie dla południowych i zachodnich ekspozycji o silnym nasłonecznieniu, gdzie trudno utrzymać bujną roślinność bez dużych nakładów na nawadnianie. Wyjaśniamy jak prawidłowo go wykonać, by nie wymagał specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.