Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy uczestniczyli w obchodach z okazji 11 listopada - rocznicy odzyskania niepodległości - 18.11.2022

Uroczystości z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości, odbywają się w całej Polsce. Na Rynku Głównym w Grudziądzu, odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym. Uroczystość poświęcona ojczyźnie i wolności, bo święto 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. 

W wydarzeniu  wzięli udział Prezydent Miasta Grudziądza Pan Maciej Glamowski, Weterani i Kombatanci, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Parlamentarzyści, Radni Sejmiku Województwa i Rady Miejskiej, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, duchowieństwo, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, wśród nich przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców, działkowców reprezentowała delegacja składająca się z Wiceprezesa OZ PZD Pana Mieczysława Chrapińskiego, Sekretarz ROD „Mikołaja z Ryńska”- Zofia Radtke , Prezes ROD „Niezapominajka”- Małgorzata Jasińska.  a także uczniowie szkół i mieszkańcy Grudziądza. Wspólnie ośpiewaliśmy hymn państwowy, oddając szacunek symbolom narodowym, musimy mieć świadomość, że oddajemy go wszystkim Polakom, tym którzy odeszli, ale również tym którzy żyją obecnie.

W swoim wystąpieniu Prezydent Grudziądza, mówił „…

– Żyjemy w kraju, który odzyskał niepodległość nie tylko w następstwie mądrego rozegrania sytuacji międzynarodowej po I wojnie światowej, lecz również dzięki przelanej przez Polaków krwi. Pamiętamy o tym, jesteśmy z tego dumni i poczuwamy się do wdzięczności. Polska to nasz wspólny dom…”

Po Apelu Poległych oraz salwie honorowej, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze, przy pomniku Żołnierza Polskiego , zwanego  również Pomnikiem Niepodległości. Cześć i chwała bohaterom.

 

Tekst: Małgorzata Jasińska ROD „Niezapominajka”

Foto: Edmund Balicki ROD „100 lecia Agromet Unia”

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.