




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Do Rady Miejskiej w Przasnyszu wpłynęła petycja od wszystkich ogrodów działkowych w mieście o wsparcie ich w staraniu się o środki zewnętrzne i uwzględnienie w budżecie na 2023 rok kwoty na dofinansowanie.
„Rodzinne Ogrody Działkowe są miejscami użyteczności publicznej, służącymi zaspokojeniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego tworzą warunki dla rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na realizację wyżej określonego celu” – piszę przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Eden”, „Majowe I”, „Majowe II”, „Wiosna” i „Stokrotka”
Zarządy większości ogrodów działkowych z terenu Przasnysza obserwują w ostatnich latach duże zainteresowanie nabywaniem działek w istniejących ogrodach. „Większe są też postulaty ze strony działkowców idące w kierunku zapewnienia dostarczania na ogrody: wody bieżącej, energii elektrycznej, większego zabezpieczenia przed kradzieżami (monitoring), podniesienia estetyki Ogrodu, itp”.
Działkowcy przyznają, że realizacja takich przedsięwzięć wymaga dużych pieniędzy, których społeczności małych miast nie są w stanie w pełni samodzielnie finansować. Rozwiązaniem jest marszałkowski program „Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców”. Do uzyskanych w nim pieniędzy potrzebny jest jednak również wkład miasta.
„Z tego programu już korzystaliśmy za co bardzo dziękujemy, ale potrzeby nasze są daleko idące i często wymagają systematyczności. W związku z powyższym prosimy Burmistrza Miasta Przasnysz o przystąpienie do tego programu w 2023 roku i w następnych, a tym samym uwzględnienie w budżecie 2023 roku kwoty na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w ogrodach działkowych położonych na terenie naszego miasta” – apelują i określają szacunkowe koszty zadań inwestycyjnych planowanych na 2023 rok.
Oto one:
„EDEN” ul. Oszkobłok 3 – wybudowanie wiaty na terenie rekreacyjnym ogrodu, koszt 40 000,00 złotych.
„MAJOWE I” ul. Sadowa 4 – ogrodzenie zewnętrzne na długości 300 mb wykonane z paneli, koszt 50 000,00 złotych.
„MAJOWE II” ul. M. Curie – Skłodowskiej 8 – rozprowadzenie energii elektrycznej na terenie całego Ogrodu, koszt 52 500,00 złotych.
„WIOSNA” ul Sadowa 8 – zagospodarowanie terenu od ulicy Baranowskiej należącego do ogrodu, jako część wspólna, lecz aktualnie bardzo zaniedbana, koszt 50 000,00 złotych.
„STOKROTKA” ul. Żwirki i Wigury 84 – poprawa infrastruktury ogrodowej, koszt 30 000,00 złotych.
Starania działkowców wspiera radny Sławomir Czaplicki.
– Rozmawialiśmy o udziale w MIAD przy okazji spotkań w których uczestniczyłem. Wtedy, i potem na na etapie złożenia pisma do Pana Burmistrza i Rady Miejskiej w imieniu wszystkich przasnyskich Ogrodów Działkowych przez panią Prezes Barbarę Mikulską zobowiązałem się, jako wiceprzewodniczący Rady do pomocy także w tej sprawie – komentuje radny Czaplicki.
ren
źródło:infoprzasnysz.com
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.