Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD "Wiosenka" i "Rybnica" do likwidacji w związku z budową CPK? Działkowcy protestują - 07.11.2022

Centralny Port Komunikacyjny ma stanowić ogromny węzeł przesiadkowy na obszarze około 3000 hektarów. Przynajmniej taki wizje rozsnuwa przed nami partia PiS.

W skład projektu ma wejść Port Lotniczy oraz węzeł kolejowy. CPK ma powstać między Warszawą a Łodzią.

Budowa CPK budzi kontrowersje. W lipcu tego roku mieszkańcy gmin, na terenie których ma powstać inwestycja podkreślali, że nie chcą być wywłaszczeni ze swoich domów. Jednak budowa CPK budzi nie tylko sprzeciw mieszkańców Mazowsza.

Zaniepokojenie wyraził także Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. Chodzi o upublicznione Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla projektu pn. "Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. Węzeł CPK – Płock – Włocławek". Dokładnie chodzi o warianty nr 1 i 8, które przecinają Rodzinne Ogrody Działkowe "Wiosenka" i "Rybnica" we Włocławku.

"Zarząd oczywiście negatywnie wyraża się o tej koncepcji. Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby nie doszło likwidacji ogrodów działkowych. (...) Nie przyjmujemy w ogóle do wiadomości, aby w jakikolwiek sposób ogrody miały zostać naruszone, bez względu, czy miałoby dojść do całkowitej, czy częściowej likwidacji. Dołożymy wszelkich możliwych starań, by jedyną koncepcją było ominięcie ogrodów działkowych." - powiedział Piotr Gadzikowski, prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców

Działkowcy wiedzą już o planach dotyczących ich ogródków. Łatwo się domyślić, nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy.

"Żaden działkowiec nie odda swojej działki. Ostatnie lata pandemii spowodowały, że działki stały się można powiedzieć, złotem, wyjątkowym dobrem, właśnie na czas takich nieszczęść jak pandemia. Możliwość wypoczynku na działce, w ogrodzie, wśród zieleni ma aspekty prozdrowotne, prośrodowiskowe. Ogrody działkowe są zielonymi oazami w miastach, generują tlen, oczyszczają powietrze, zieleń wpływa pozytywnie na obniżenie temperatury." - dodaje Piotr Gadzikowski

Rodzinne Ogrody Działkowe "Wiosenka" i "Rybnica" we Włocławku zrzeszają około 600 rodzin.

źródło:portalwloclawek.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.