Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Szkolenie w ROD „Ustronie” w Siedlcach – jak zabezpieczyć działkę przed zimowymi włamaniami? - 25.10.2022

W sobotę 15.10.2022 r w Domu Działkowca siedleckiego ROD „Ustronie” działkowcy spotkali się, aby wziąć udział w szkoleniu na temat zabezpieczenia działki na zimę. Pierwszą część spotkania poprowadził dzielnicowy tamtejszego rewiru.

 

Działkowcy mogli dowiedzieć się, jakie działania warto podjąć, aby uchronić się przed włamaniami do działkowych altan i kradzieżami. ABY  DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA, NALEŻY:

  • Starannie zabezpieczyć altanę lub domek-wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki.
  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.

W drugiej części szkolenia Pani Teresa Radzikowska Społeczny Instruktor SSI omówiła zakres prac do wykonania, aby nasadzenia, drzewa i krzewy przetrwały zimę.

Rozpoczynając prace porządkowe na działce jesienią należy rozpocząć je od oczyszczenia trawnika z liści i gałęzi. Najlepiej czynność tę wykonywać systematycznie, już kiedy opadną pierwsze liście. Pozostawienie na trawie grubej warstwy liści może spowodować jej uszkodzenie. Koszenie trawnika w sezonie jesiennym powinno odbywać się rzadziej niż podczas całego sezonu, ponieważ trawa nie rośnie wtedy już tak intensywnie. Po raz ostatni najlepiej skosić trawnik w drugiej połowie października. Należy pamiętać, aby nie przycinać jej zbyt krótko (najlepiej około 4 cm), ponieważ zimą może ona zostać narażona na przemarznięcie.

Przycinanie drzew czy krzewów najlepiej zrobić wczesną jesienią, kiedy maja one jeszcze liście. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie uszkodzimy zdrowych gałęzi. W tym okresie cięcia mają charakter odmładzający i pobudzający do kwitnięcia. Konary i pnie drzew należy zabezpieczyć poprzez bielenie wapnem. Mniejsze drzewa czy krzewy można zabezpieczyć przed zwierzętami zakładając im plastikowe osłonki. Jeśli wokół działki posadzone są żywopłoty, należy je przyciąć i wyrównać.

Jesień, to czas, w którym zmniejsza się ilość spędzonych dni na działkach Coraz chłodniejsze noce sprawiają, że większość osób spędza czas w swoich domach. Zanim na dobre działkowicze przestaną odwiedzać na działkę, należy zrobić przegląd akcesoriów ogrodowych oraz mebli i zapewnić im odpowiednie warunki, w których poczekają na kolejny sezon.

Zarząd przypomniał także, iż zgodnie z uchwałą WZ prąd oraz woda od 1 grudnia będą niedostępne przez 3 miesiące.

Na koniec wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani wspaniałym tortem, który dla Zarządu, w podziękowaniu za pracę ufundowali Działkowcy.

 

Agnieszka Posiadała

Delegatura Rejonowa OZM PZD w Siedlcach

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.