Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jubileusz 100-lecia ROD "Kolejarz-Dębiec" w Poznaniu - 27.09.2022

24 września 2022 roku był szczególną okazją by Działkowcy ROD Kolejarz-Dębiec wspólnie świętowali.

Powodem dla którego Działkowcy tak licznie zebrali się w trójkącie tworzonym przez linie kolejowe Poznań-Zbąszyń, Górczyn-Starołęka oraz Poznań-Wrocław - vis a vis ruin dawnego stadionu Lecha Poznań, była 100 rocznica założenia ogrodu w tym szczególnym miejscu.

Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń Polskiego Związku Działkowców. Mieliśmy zaszczyt gościć Wiceprezesa Zarządu Okręgowego Pana Zenona Brzozowskiego, z rąk którego otrzymaliśmy piękny puchar, dyplom od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego oraz pamiątkową tablicę z Okręgowego Zarządu ROD podpisaną przez Prezesa Zdzisława Śliwę.

Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu Pan Zenon Brzozowski w swoim wystąpieniu nawiązał do 40-lecia Polskiego Związku Działkowców, historii i tradycji ruchu ogrodnictwa działkowego, którego spuściznę można oglądać w takich ogrodach działkowych, jak Kolejarz – Dębiec, świętujący wspaniałą 100-letnią rocznicę powstania. Wspomniał, że w tym samym dniu obchodzone są Krajowe Dni Działkowca w Warszawie, w których świętują działkowcy z całej Polski.

Po oficjalnej części jubileuszu nadszedł moment by przy dźwiękach muzyki zespołu Sweet Band zacząć po poznańsku (czyli od słodkiego) tą mniej oficjalną część imprezy. Zespół mógł wystąpić dla działkowców naszego ogrodu dzięki dotacji z Urzędu Miasta Poznania przekazanej dla Stowarzyszenia Kultura i Zdrowie w ROD. Korzystając z ostatnich letnio-jesiennych promieni słońca przenieśliśmy się przed budynek świetlicy, gdzie czekał na nas świetnie zorganizowany Catering przez Restaurację Pokusa. Rodzinna, ogrodowa atmosfera towarzyszyła nam aż do zachodu słońca. Spotkanie było świetną okazją na integrację trzech pokoleń.

Budującym był widok tańczących małych dzieci ze swoimi dziadkami.

Rocznica była również okazją do wspomnień oraz przypomnienia historii ogrodu, którą przedstawił Prezes zarządu ROD Pan Filip Mizarewicz. Powstanie datuje się na przełom 1921/22 roku kiedy opiekę organizacyjną przejęło Kolejowe Towarzystwo Budynkowców i Przydomkowców. Ogród przez swoje długie lata istnienia doświadczał różnych przeciwności losu. Krojony z każdej strony przez linie kolejowe jak nasz tort Jubileuszowy. W pierwotnej formie do ogrodu przynależało 156 działek. W chwili obecnej pozostało 79 działek uzbrojonych w wodę i prąd.

Ogród działkowy to ogromny żywy organizm, o który należy dbać by prawidłowo funkcjonował. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego w jakim stanie nasz ogród przetrwał przez te wszystkie lata, zawirowania polityczne, zawieruchy wojenne. W szczególności dziękuję Prezesom, Wiceprezesom, Skarbnikom, Księgowym, Gospodarzom obiektu oraz wszystkim, którzy przez lata wnosili swój zapał, pracę i energię do życia Rodzinnego Ogrodu Działkowego Kolejarz-Dębiec.

Prezes zarządu ROD
Filip Mizarewicz

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.