Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenia podstawowe dla nowych działkowców z terenu Warszawy i okolic - 21.09.2022

Okręg Mazowiecki PZD prowadzi  szkolenia stacjonarne dla nowych działkowców z Warszawy i ogrodów podwarszawskich zgodnie z terminarzem przewidzianym na 2022 rok. Z zaplanowanych na ten rok 7 spotkań, odbyło się już 5 szkoleń, w czasie których nowi działkowcy otrzymują niezbędną porcję wiedzy oraz wydawnictwa związkowe.

W zajęciach biorą udział nowi działkowcy, użytkujący działki w Warszawie oraz w okolicznych miejscowościach.   Zajęcia podzielono na dwa ogólne bloki tematyczne – Prawo i struktura w PZD, funkcjonowanie ROD oraz Zagospodarowanie działki zgodnie z regulaminem ROD. Jak wynika z obserwacji i doświadczeń biura OZM PZDto właśnie brak znajomości  tych tematów i związanych z nimi szczegółów stanowi największą bolączkę w ogrodach działkowych i powoduje nieporozumienia, spory i problemy.

Na wznowionych w maju tego roku szkoleniach podstawowych, nacisk położono przede wszystkim na najważniejsze obowiązki i prawa działkowców, zasady funkcjonowania organów PZD, w tym walnego zebrania i zarządu ROD oraz właściwe zagospodarowanie działki, a także rozsądny dobór, sadzenie roślin i ich ekologiczną pielęgnację.

Pierwszą część zajęć prowadzi Małgorzata Rutowicz-Rak – kierownik działu terenowo-prawnego, która omawia najistotniejsze zagadnienia prawne i statutowe, a także obowiązki i prawa działkowców oraz szczegóły organizacji, przebiegu i rangi walnych zebrań, w tym zasady funkcjonowania zarządów ROD i procedury uzyskiwania prawa użytkowania działki w ROD.

 

W drugiej części spotkania, główny specjalista ds. ogrodniczych OZM PZD Maciej Aleksandrowicz zapoznaje uczestników szkolenia z elementami zagospodarowania działki, ze szczególnym uwzględnieniem właściwych parametrów altan oraz zasad sadzenia drzew owocowych i ozdobnych. Porusza także inne ważne dla działkowców kwestie, w tym między innymi  zasady usuwania drzew z terenu działki, zakaz spalania odpadów roślinnych, zasady hodowli zwierząt oraz  założenia Programu Nowoczesnej Uprawy Działek na Miarę Potrzeb Współczesnych Rodzin oraz Programu Klimatycznego PZD.

Działkowcy otrzymują także zestaw broszurek tematycznych wydawanych przez KZ PZD, dotyczących uprawy oraz ochrony roślin na działkach. Spotkanie stacjonarne pozwala także odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości nowych użytkowników działek.

W obecnym sezonie działkowym zaplanowano podobne szkolenia w każdą 3 sobotę miesiąca (od 21 maja do 19 listopada), aby jak najbardziej udogodnić działkowcom udział w tych zajęciach. Zapraszamy wszystkich nowych, a także innych chętnych działkowców na kolejne najbliższe zajęcia, które odbędą się 15 października  w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie.

Pełny terminarz i informacje – TUTAJ

 

Maciej Aleksandrowicz

biuro OMZ PZD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.