Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenie dla nowych działkowców w ROD „Skowronek” w Kajetanach - 14.09.2022

10 września br. w domu działkowca ROD „Skowronek” w Kajetanach odbyło się spotkanie szkoleniowe przygotowane dla nowych użytkowników działek. Zajęcia przygotowała i poprowadziła instruktor ogrodowy pani Anna Skrzypiec, która przekazała działkowcom najważniejsze informacje, związane z przepisami PZD oraz zagospodarowaniem działki zgodnie z Regulaminem ROD. Szkolenia organizowane w ogrodach, które posiadają dom działkowca lub świetlicę i zgłaszają potrzebę organizacji takich zajęć są pożytecznym uzupełnieniem szkoleń odbywających się cyklicznie w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie.

Prowadząca spotkanie, nowo powołana instruktor ogrodowa z ROD „Skowronek” przygotowała merytoryczną prezentację szkoleniową, a także materiały, które działkowcy mogli zabrać ze sobą. W czasie szkolenia najwięcej miejsca poświecono przepisom prawa regulującym funkcjonowanie PZD i ROD, roli walnego zebrania w ROD, opłatom ogrodowym, a także najważniejszym wskazaniom Regulaminu ROD, w tym prawom i obowiązkom działkowców , a także przepisom porządkowym.

Była więc mowa o wszystkich dopuszczalnych elementach zagospodarowania działki, z altaną działkową na czele. Zwrócono także uwagę działkowców na zasady sadzenia i pielęgnacji drzew owocowych i ozdobnych na działce, a także przepisy regulujące ich usuwanie.

Spotkanie szkoleniowe było także okazją do dyskusji i  odpowiedzi na nurtujące działkowców pytania, np. związane z sadzeniem roślin i żywopłotów, czy instalowaniem zbiorników na nieczystości ciekłe na działce oraz z wjazdem pojazdami na teren ROD. Choć zainteresowanie szkoleniami i frekwencja są dalekie od zadowalających, to tego typu zajęcia, organizowane w ogrodach są z pewnością ułatwieniem dla chętnych działkowców, którzy chcą się dowiedzieć jak bardziej świadomie użytkować działkę.

Szkolenia organizowane w ogrodach, które posiadają dom działkowca lub świetlicę i zgłaszają potrzebę organizacji takich zajęć są pożytecznym uzupełnieniem szkoleń odbywających się cyklicznie w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie. Z terminarzem tych zajęć można zapoznać się na stronie Okręgu w zakładce Szkolenia lub klikając poniższy link:

Szkolenia stacjonarne dla nowych działkowców | Okręg Mazowiecki (pzd.pl)

 

Maciej Aleksandrowicz

gł. specjalista ds. ogrodniczych

biuro OZM PZD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio