Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

60- lat minęło - 31.08.2022

Rodzinny Ogród Działkowy im. Tadeusza Kościuszki w Płocku obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Na tym terenie mieści się obecnie ponad pół tysiąca działek. Są tacy, którzy swoje ogródki pielęgnują tutaj od pół wieku. Takim zapalonym działkowcem jest np. Tadeusz Jędra.

Rodzinny Ogród Działkowy im. Tadeusza Kościuszki w Płocku obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Na tym terenie mieści się obecnie ponad pół tysiąca działek. Są tacy, którzy swoje ogródki pielęgnują tutaj od pół wieku. Takim zapalonym działkowcem jest np. Tadeusz Jędra.

Najpracowitsi i najbardziej zasłużeni dla ROD działkowcy w sobotę odebrali odznaczenia i nagrody. Krajowy Zarząd Związku Działkowców Polskich złote odznaczenia przyznał m.in.: Barbarze Gorczycy, Tadeuszowi Jędrze, Zdzisławowi Krasce, Marii Karasiewicz, Krystynie Gołębiowskiej, Krystynie Krasce, Barbarze Cholewińskiej, Adamowi Okraszewskiemu, Janowi Domańskiemu, Romanowi Jakubowskiemu, Władysławowi Jakubowskiemu oraz Stanisławowi Puziakowi.

Z kolei Zbigniew Warda, honorowy prezes ROD im. Tadeusza Kościuszki w Płocku, za 20 lat wzorowego piastowania swojej funkcji, otrzymał medal jubileuszowy 40-le-cia Polskiego Związku Działkowców „Bene Meritus".

- Przez dwa lata przerwy spowodowanej pandemią nazbierało się wiele odznaczeń i nagród, którymi chcemy docenić państwa pracę podkreślała Maria Karasiewicz, obecna prezes ogrodów mieszczących się przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych.

Stąd wręczono w tym roku aż trzy tabliczki z napisem „Wzorowa działka", wyróżniające najpiękniejsze działki na tym terenie. A mogą się nimi obecnie pochwalić Jadwiga i Czesław Zadrażni, Elżbieta i Dariusz Karpińscy oraz Hanna i Zbigniew Klusiewicz.

Na jubileuszu działkowców pojawiła się również radna miejska Anna Derlukiewicz. Doceniła wkład pracy działkowców, jak również zaangażowanie zarządu ROD im. Tadeusza Kościuszki w rozwój obiektu. W prezencie przyniosła działkowcom okazałą sadzonkę rododendronu. Z kolei Krzysztof Gawin reprezentował Urząd Miasta Płocka i w imieniu prezydenta Płocka gratulował działkowcom pasji, dzięki której stworzyli oni wyjątkowe, piękne i zielone miejsce w Płocku. Dodajmy, że ratusz pamięta o Rodzinnych Ogrodach Działkowych przyznając im dotacje. ROD im. Kościuszki też z nich korzysta.

Dotacje z Urzędu Miasta do tej pory zainwestowaliśmy w oświetlenie alei głównej i placu. Udało nam się również wyprowadzić liczniki Z altan na zewnątrz, by łatwiej było działkowcom rozliczać się za energię elektryczną - wymienia Maria Karasiewicz, prezes zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Tadeusza Kościuszki w Płocku. Dodaje, że w następnym roku z dotacji sfinansuje naprawę hydroforni.

Pani prezes z ROD przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych związana jest od blisko 30 lat. Zaczynała w tych kręgach jak większość płocczan. Miałam dwoje małych dzieci. Mieszkaliśmy w bloku. Chcieliśmy mieć swoje małe miejsce do wypoczynku. I tak się zaczęło. Dziś dzieci dorosły. Są wnuki i też przychodzą na działkę tłumaczy szefowa ogrodów i przyznaje, że działka to prawdziwy skarb, choć pochłania też dużo pracy przy pielęgnacji.

Mimo tego nie brakuje chętnych, którzy chcieliby kupić sobie taką działkę w mieście. Niestety, wolnych działek obecnie nie ma. Mało kto decyduje się na sprzedaż. Ogólnie działki przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Obecny na jubileuszu Marcin Werner, przewodniczący Delegatury Okręgu Mazowieckiego PZD przyznaje, że w całym Płocku obecnie jest ogromne zainteresowanie działkami rekreacyjnymi. Dodaje również, że na naszym terenie mamy aż 20 tego typu ogrodów.

Obecnie działkowcy powoli szykują się do końca sezonu, a przede wszystkim do zebrania swoich tegorocznych plonów. W weekend 10 września Dzień Działkowca połączony z Dożynkami zorganizuje ROD Goździk z ul. Traktowej. Będzie to kolejna okazja nie tylko do pracy na swoich małych poletkach, ale też do integracji i wspólnej zabawy.

 

Tekst i fot. BŚ

źródło: Tygodnik Płocki

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.