Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Zbiorcza droga południowa - co z odszkodowaniami dla działkowców? - 10.08.2022

Gazeta Legnicka  09/08/2022 10:22  Paweł Jantura  62 działkowców, którzy stracili swoje ogródki w związku z budową trzeciego odcinka zbiorczej drogi południowej, czeka na odszkodowania. Niestety, nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że na pieniądze poczekają dłużej niż myśleli.

Może nawet do przyszłego roku.

- Wiosną na naszych ogródkach została wykonana inwentaryzacja, potem musieliśmy się wynieść, a na początku lipca na nasze działki wjechały buldożery. Szybko to poszło. Znacznie wolniej idzie sprawa obiecanych rzez urząd miasta odszkodowań. W temacie należnych nam pieniędzy zapanowała cisza, jak makiem zasiał – piszą do nas zaniepokojeni działkowcy, a w zasadzie byli już działkowcy z ROD „Nad strumykiem” oraz „Zielona łączka”.

Sprawdziliśmy w legnickim magistracie, co z odszkodowaniami za zabrane im pod budowę zbiorczej drogi południowej działki. Postępowanie administracyjne dot. ustalenia odszkodowań dla Polskiego Związku Działkowców z tytułu wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego (teren tych ogródków działkowych jest własnością miasta) oraz dla użytkowników ogródków działkowych, prezydent Legnicy wszczął już w marcu br.

Działki zostały zinwentaryzowane, działkowcom należą się bowiem odszkodowania za utracone nasadzenia i urządzenia na ogródkach. Na podstawie dokumentacji rzeczoznawca dokona wyceny przejętych przez miasto terenów. I tu zaczyna się problem.

- Teraz ruch należy do wojewody dolnośląskiego. To on musi wyznaczyć organ, który przeprowadzi procedurę i powoła rzeczoznawcę. Będzie nim inny samorząd z terenu Dolnego Śląska, bo prezydent Legnicy nie może być stroną we własnej sprawie. Na razie wojewoda tego nie uczynił. Dlatego miasto Legnica nie ma na dziś możliwości wypłaty odszkodowań. Czekamy na ustalenie ich wysokości – wyjaśnia Piotr Seifert, rzecznik prezydenta Legnicy.

Budowa ostatniego odcinka zbiorczej drogi południowej ruszyła na przełomie czerwca i lipca. Inwestycja ochłonie 88,7 mln zł. Termin zakończenia prac to pierwszy kwartał 2024 r.

 

Źródło: tulegnica.pl

Gazeta Legnicka

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.