Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wakacyjne migawki z działkowych warzywników - 04.08.2022

Choć nowi działkowcy stawiają przede wszystkim na działki raczej rekreacyjne, z ograniczoną ilością upraw ogrodniczych lub sadowniczych, to wciąż nie brakuje w ogrodach działek typowo uprawowych, a wręcz powstają nowe. To bardzo ważne, aby działki były wykorzystywane do różnorodnych upraw, a poprzez to spełniały swoją rolę i jednocześnie dostarczały własnych owoców i warzyw. Cieszy zauważalny trend wśród młodszego pokolenia działkowców na zakładanie podniesionych rabat w skrzyniach, w których uprawiane są właśnie warzywa, zioła lub rośliny przyprawowe.

Uprawy warzyw, np. w skrzyniach, ale także na tradycyjnych grządkach znajdziemy na wielu działkach. Poniżej przykładowe warzywniki  podpatrzone na działkach w warszawskich ROD „Kolejarz”,  „Waszyngtona”, „Fort Szczęśliwice” i „Zelmot” .

To bardzo ważne, że znaczna część działkowców, szczególnie tych rozpoczynjących przygodę z uprawą działki, stawia na popularny przecież obecnie trend, czyli uprawę własnych warzyw. Stanowi to także dobry przykład dla pozostałych – tych, którzy dopiero rozpoczynają lub rozpoczną przygodę z działkowym ogrodnictwem.

Na działkach użytkowanych przez działkowców z dłuższym, wieloletnim stażem (lub przejmowanych w takim stanie przez nowych działkowców), najczęściej kontynuowane jest typowo uprawowe zagospodarowanie działek. Widać na nich namioty foliowe, a przede wszystkim tradycyjne grządki warzywne, na których uprawiane są popularne warzywa, np.: pomidory, papryka, szczypiorek, fasola, ogórki, sałata, kalarepa, buraki, rzodkiewka i wiele innych.

 

Jak widać , warzywa można uprawiać nie tylko w gruncie i w skrzyniach, ale także w różnego rodzaju donicach.

Uprawa roślin w skrzyniach, to nie tylko wygoda, ale także ciekawy element urozmaicający i porządkujący zagospodarowanie działki, który łatwo połączyć z innymi uprawami.

W ogrodach podmiejskich także spotykamy się z nowym, popularnym trendem uprawy warzyw oraz ziół w drewnianych skrzyniach, a także niedużych tunelach foliowych. Tego typu warzywniki spotkaliśmy między innymi w ROD „Szarotka” w Kałuszynie (zdjęcia poniżej)

Działka obecnie, to nie tylko możliwość wypoczynku i rekreacji, ale przede wszystkim możliwość podreperowania domowego budżetu i ograniczenia wydatków na żywność – własne warzywa i owoce z działki, to dziś skarb. A ceny, jak wiemy nie spadają…Warto wziąć to pod uwagę, planując zagospodarowanie działki i wykorzystać w pełni (szczególnie w dobie inflacji i szybujących cen) możliwości płynące z jej uprawy.

W pożytecznym zagospodarowaniu działki, uwzględniającym właśnie uprawy warzywne bez wątpienia pomocne są także broszurki tematyczne wydawane w ostatnim czasie przez Krajowy Zarząd PZD w atrakcyjnej szacie graficznej.

Tytuły takie jak „Skrzynie uprawowe i podwyższone grządki”, czy ”Uprawa warzyw pod osłonami” dostarczają początkującym, ale także zaawansowanym działkowcom, niezbędnej wiedzy, inspiracji i skutecznie zachęcają do bardziej świadomej uprawy działek. Wspomniane wydawnictwa są dostępne bezpłatnie w biurze OZ i zachęcamy działkowców oraz zarządy ROD do ich odbierania.

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.