Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wybrać ten najlepszy - 27.07.2022

W Okręgu Śląskim PZD w Katowicach została powołana komisja Konkursowa,  aby wyłonić ROD do „Wielkiego Konkursu dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców w 2022 roku” ogłoszonego przez Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców.

Okręg Śląski w Katowicach liczy 582  Rodzinnych Ogrodów Działkowych i każdy z tych ogrodów jest wyjątkowy, ma własną historie, dokonania i osiągnięcia. Komisja stała przed trudnym zadaniem, wielogodzinne lustracje- przeglądy zgłoszonych ogrodów aby wybrać ten najlepszy.

 

Cztery ROD stanęły w szranki konkursu:

  • Rodzinny Ogród Działkowy „ Wiśnia” z Zabrza,
  • Rodzinny Ogród Działkowy „ Zacisze” z Zabrza,
  • Rodzinny Ogród Działkowy „Jedność” z Katowic,
  • Rodzinny Ogród Działkowy „ Radość” z Katowic.

 

ROD „Wiśnia” wejście do ogrodu robi bardzo pozytywne wrażenie, przed ogrodem kwiaty, ławki, nowe ogrodzenie i brama z szyldem PZD. Droga z kostki prowadzi do nowoczesnego biura i na placu zabaw. Zarząd pochwalił się inwestycjami na miarę XXI wieku jak: dom działkowca, lampy solarne na całym ogrodzie, woda całoroczna doprowadzona do każdej działki a odczyty liczników wykonuje się zdalnie – radiowo. Działki w tym ogrodzie są zadbane, większości rekreacyjno- uprawowe.

 

ROD „ Zacisze” to kolejny ogród z Zabrza. Położony jest przy lesie, który jest jednocześnie dla niego tłem. Ogród posiada zadbany i bardzo dobrze urządzony i wyposażony dom działkowca, nowe ogrodzenie zewnętrzne. Szerokie drogi i aleje ogrodowe są zadbane, ułatwiają dojście do każdej działki. Energia elektryczna i woda są doprowadzone do każdej działki a liczniki umieszczone w szafach na alejach. Działki są zadbane, maja charakter rekreacyjno- uprawowy.

 

ROD „ Jedność” z Katowic ma długoletnią historię. To się czuje w tym ogrodzie, dużo starych drzew, bardzo zielono. Zarząd pochwalił się wyremontowanym domem działkowca. Każda działka ma doprowadzoną  wodę i energię elektryczną. Na terenie ogrodu znajduje się tzw teren zalewowy. O ten obszar dbają działkowcy i tu mogliśmy podziwiać wielobarwne dywany kwiatowe- łąkę kwietną.

 

ROD „Radość” to ogród z Katowic, położony w dzielnicy Bogucice. Działkowców i gości wita nad bramą szyld z nazwą ogrodu i symbolami PZD. W ogrodzie są szerokie  drogi i aleje ogrodowe. Zarząd z dumą zaprezentował biuro zarządu wspaniale wyposażone i teren przyległy bardzo ładnie utrzymany i ogrodzony. Kolejnym atutem tego ogrodu jest staw o nazwie ”Mały”. Działki są zadbane, przeważającej części uprawowo- wypoczynkowe. W tym ogrodzie działkowcy dbają o tereny przyległe – skarpy, rowy sadząc na nich kwiaty, które tworzą wspaniałe wielobarwne połacie.

 

Komisja skrupulatnie wypełniła arkusze ocen – punktacyjne, wykonała dodatkowe opisy, aby można było wybrać ten „najlepszy” do „Wielkiego Konkursu dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców w 2022 roku”.

Lucyna Cyrek

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.