Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Kradną co popadnie - 19.07.2022

Złodzieje działkowi potrafią zniszczyć sprzęt wart kilkaset złotych, aby zarobić złotówkę lub dwie.

Sezon działkowy trwa. Niestety rozpoczęli go także złodzieje. Co najczęściej kradną? – Wszystko to, co będą mogli łatwo spieniężyć: elektronarzędzia, sprzęt RTV i AGD, kosiarki i podkaszarki, drobne narzędzia, przetwory, alkohol czy też rośliny doniczkowe. Pamiętajmy, że nawet najskuteczniejsza policja nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali – mówi sierż. szt. Dominika Kwakszys, oficer prasowa KPP W Złotoryi.

Ostatnio złodzieje poszli na „łatwiznę”. Jeśli nie są w stanie wynieść cięższego sprzętu, to odcinają (lub wyrywają) kabel zasilający, aby zarobić na nim kilka zł. – W tamtym roku włamali mi się do altanki. Nie dość, że wybili szybę w oknie, to jeszcze zniszczyli lodówkę, z której wyrwali kabel. Sprzęt był dosyć stary, więc naprawa mi się nie opłacała. Musiałam kupić nową – wspomina właścicielka działki w ROD Lena.

Aby straty były jak najmniejsze, warto stosować się do poniższych zasad.

Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju elektronarzędziach, kosiarkach, podkaszarkach, pieniądzach czy nawet biżuterii.

Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki.

Nie zapominajmy o zamykaniu głównych bram wejściowych na teren ogródków działkowych. Każdy działkowiec posiada klucz do takiej bramki, więc osoba, która nie posiada klucza może się okazać osobą niepożądaną. Dodatkowo zamknięta brama jest zawsze jakąś przeszkodą, którą złodziej musi pokonać. Warto więc nie ułatwiać mu zadania.

Wskazane jest zanotować na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, elektronarzędzia, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz w ustalony dla siebie sposób. W przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.

Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.

Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiada, by otworzył na krótko okna, wieczorem włączał na jakiś czas światło w domku, czy w miarę możliwości skosił trawę lub zagrabił liście.

Michał Sędrowicz

źródło:  zlotoryjska.pl

Ubezpieczmy swój domek na działce, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

 

O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.