Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wrocław. Narady z zarządami ROD - 22.06.2022

W pierwszej połowie czerwca br. odbyły się narady z zarządami rodzinnych ogrodów działkowych Okręgu we Wrocławiu. Udział w nich wzięli przedstawiciele zarządów 150 ROD. Omawiano m.in. przebieg tegorocznej kampanii sprawozdawczej, inwestycje w ROD, szkolenia, zasady udziału w konkursie grantowym ARiMR.

Narady prowadził Janusz Moszkowski prezes Zarządu Okręgu we Wrocławiu. Przekazał przedstawicielom zarządów ROD, że kampania sprawozdawcza przebiegła prawidłowo i zebrania odbyły się we wszystkich ROD (jedynie w trzech przypadkach konieczne jest ich powtórzenie). Prezes OZ zwrócił się do członków zarządów ROD o przyspieszenie przyszłorocznych zebrań z uwagi na rok wyborczy i organizację zjazdu. Wstępnie jest on planowany jest na połowę czerwca 2023 roku.

Kolejnym tematem narad były zasady wypowiadania umów dzierżawy działkowej. Przypomniano, że zgodnie z Regulaminem ROD jest to możliwe w przypadkach, gdy działkowiec: nie płaci za działkę, nie użytkuje jej lub oddał ją w użytkowanie osobie trzeciej.

Podczas spotkań z przedstawicielami zarządów ROD główna księgowa OZ Bożena Każura, m.in. omówiła kwestie związane z odprowadzaniem składki zdrowotnej oraz podatku od nagród, świadczeń i od umów zleceń w świetle Polskiego Ładu. Zachęcała też zarządy ROD do powierzania prowadzenia księgowości OFK, co gwarantuje profesjonalną obsługę księgową.

Organizację szkoleń dla nowych działkowców, które po pandemii mają ruszyć jesienią przedstawiła dyrektor Biura OZ Ewa Gaicka. Harmonogram zakłada po dwa szkolenia we wrześniu, październiku i listopadzie – o ile nie czeka nas kolejna fala pandemii. Dyrektor Biura OZ przypominała też, że ROD planujące inwestycje mogą liczyć na dotacje, a kryteria i zasady ich realizacji uchwalone przez OZ PZD we Wrocławiu opublikowane są na stronie internetowej Okręgu.

Podczas spotkań nie zabrakło gorącego tematu, jakim jest możliwość pozyskania przez ogrody grantów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczegółowo omówione zostały założenia konkursu oraz uchwały KZ PZD regulujące tę kwestię. Wyjaśniono zasady reprezentacji przed ARiMR, tzn. umowę będą zawierały zarządy ROD po otrzymaniu stosowanego pełnomocnictwa substytucyjnego wydanego przez OZ, ale weksle - stanowiące zabezpieczenie – podpiszą pełnomocnicy okręgowi. Wnioski będą szczegółowo weryfikowane zarówno pod względem możliwości zrealizowania wybranych zadań, jak i pod kątem ich utrzymania przez 5 lat, gdyż taki okres gwarancji jest wymagany. Prezes Janusz Moszkowski zadeklarował pomoc ogrodom w procedowaniu wniosku ze strony przedstawicieli OZ we Wrocławiu.

 

LS

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.