Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przestrzeganie Regulaminu ROD pozwala uniknąć sąsiedzkich konfliktów - 07.06.2022

Sezon wiosenno-letni to dla użytkowników działek czas aktywności na świeżym powietrzu, realizacji nowych pomysłów ogrodniczych. Wszystko po to, aby zdrowo spędzić czas i odpocząć od miejskiego gwaru. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy ten sielankowy obraz zakłóca uciążliwy sąsiad lub nasze – nie zawsze przemyślane zachowanie – przeszkadza innym w korzystaniu z uroków ogrodu. Wątpliwości dotyczące tego, co wolno na działce, a czego nie, pomaga rozwiać Regulamin ROD.

Każdy trochę inaczej wyobraża sobie wypoczynek na działce. Jeden użytkownik pieli grządki wsłuchując się w śpiew ptaków, innemu czas pracy uprzyjemnia muzyka. Czasem niestety dość głośna. Spotkania przy grillu bywają tak huczne, że inni działkowcy uciekają do domu. Dokuczyć sąsiadom mogą też głośne zabawy dzieci. W jednym z warszawskich ogrodów starsi działkowcy zmęczeni ciągłymi hałasami zdecydowali się napisać list z prośbą o zachowanie ciszy do sąsiadów, którzy regularnie przyprowadzali dzieci do ogrodu i nie reagowali na głośne zabawy pociech. Czasem przyczyną konfliktu mogą być też zwierzęta hodowane na działce np. kury, króliki lub przyprowadzany pies, który często szczeka i na dodatek znienacka przeskakuje przez ogrodzenie i odwiedza sąsiadów.

Inną uciążliwością może być sadzenie roślin zbyt blisko ogrodzenia, które po kilku latach zaczynają zacieniać warzywnik sąsiada. Bywa, że sprzeciw budzi przerastanie krzewów i drzew przez ogrodzenie i zaśmiecanie działki obok opadającymi liśćmi, gnijącymi owocami. Z kolei krzewy, a nawet kwiaty posadzone na alejce poza ogrodzeniem działki mogą ją zwężać. Utrudnienia w ruchu spotykają z protestami innych użytkowników, zwłaszcza, że nasadzenia te – nawet bardzo pięknie wyglądające - mogą blokować dojazd karetki lub straży pożarnej. Są sytuacje, kiedy sąsiad powoli zmienia działkę w składowisko rzeczy, które „mogą się kiedyś przydać”, a gdy uzna, że nie są jednak potrzebne, to po prostu spala je zatruwając powietrze w ogrodzie.

Kto ma rację? Czy na użytkowanej działce w ROD można zachowywać się tak, jak się podoba?

Jasne odpowiedzi na te pytania daje Regulamin ROD. Jego przepisy – zawierające prawa, ale i ograniczenia oraz nakazy - są tak skonstruowane, aby wszyscy użytkownicy mogli spokojnie i bezpiecznie cieszyć się uprawianą działką.

Przede wszystkim zawsze należy pamiętać o par. 9, który mówi, że obowiązkiem każdego działkowca jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego. Przez co należy rozumieć normy moralne, etyczne, czy obyczajowe powszechnie akceptowane w społeczeństwie. Tymczasem zbyt głośna muzyka, zabawy zarówno dorosłych, jak i dzieci, podczas których krzyki, śmiech i piski niosą się po całym ogrodzie bez wątpienia kłócą się z par. 9  Regulaminu ROD.

Z kolei par. 58 Regulaminu dopuszcza chów kur, gołębi, czy królików, ale pod warunkiem zachowania odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. Liczbę zwierząt określa zarząd ROD. Wiele wskazówek można znaleźć w par. 68 [zakazy porządkowe]. Wynika z niego m.in., że do ogrodu psy mogą być wprowadzane i trzymane na smyczy oraz w kagańcu, użytkownik nie może gromadzić na działce przedmiotów obniżających jej estetyczny wygląd oraz – co jest częstym przewinieniem – zakazuje się spalania na działce odpadów i resztek roślinnych. Natomiast par. 52 Regulaminu dopuszcza zakładanie żywopłotów na granicy działki, ale nie mogą one być wyższe niż 1 m i nie powinny przerastać poza jej granicę. Z kolei par.53 mówi, że drzewa owocowe karłowate należy sadzić przynajmniej 2 metry od granicy działki, a np. czereśnię czy orzech nawet 5 m od granicy. Natomiast z par. 55 wynika, że działkowiec zobowiązany jest do cięcia i prześwietlania roślin zarówno owocowych, jak i ozdobnych, tak aby nie przekraczały granic działki.

Co zrobić, jeśli sąsiad nie przestrzega Regulaminu ROD, przez co nasze przebywanie na działce przestaje być przyjemnością? Na początek dla zachowania dobrych sąsiedzkich relacji warto porozmawiać. Spokojnie poprosić o przyciszenie muzyki, ograniczenie głośnych zabaw dzieci, czy przycięcie gałęzi wyrastających na naszą działkę. Zwykle spotyka się to ze zrozumieniem. Dopiero, jeśli ten sposób nie poskutkuje można skorzystać z pomocy struktur Związku. Najczęściej pomaga interwencja ze strony zarządu ROD. Zgodnie z Regulaminem (par. 26) może on, za zgodą zainteresowanych stron, powołać komisję mediacyjną. W trudniejszych sytuacjach możliwe jest skorzystanie z pomocy okręgowego zarządu, a w wyjątkowych przypadkach - jednostki krajowej PZD.

Ale zanim zgłosimy skargę spójrzmy też na swoją działkę i sposób korzystania z niej. Zdarza się, że działkowiec ma wiele zastrzeżeń do sąsiada, ale nie zauważa, iż sam w różnych kwestiach nie przestrzega Regulaminu. Warto, aby każdy użytkownik działki w ROD miał ten dokument zawsze „pod ręką” – to może zapobiec wielu niepotrzebnym sporom. Jest on dostępny także w wersji elektronicznej na stronie Związku: http://pzd.pl/regulamin.html

 

Lidia Sosnowska

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.