Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Chcesz chronić swoje mienie na działce? Rozważ zakup ubezpieczenia - 26.05.2022

Działka w ROD to nie tylko miejsce, w które wkładamy wiele serca i pracy, aby je urządzić, prowadzić uprawy, utrzymać porządek. Budowa altany, ogrodowej architektury, zakup urządzeń, które pomogą w pracy, a nawet wielu roślin – to realna inwestycja. Warto zatem zadbać o jej ochronę. Wszystkiego przewidzieć się nie da, ale dobre ubezpieczenie pozwoli zniwelować ewentualne straty spowodowane  kradzieżą, pożarem, czy wichurą.

Polisa na ubezpieczenie działki w ROD wydaje się czasem zbędnym wydatkiem. Dopiero, gdy poniesiemy dotkliwe straty – dużo wyższe niż ewentualne ubezpieczenie, przychodzi refleksja, że można było się przed nimi ochronić.

Kradzież, dewastacja, pożar

Najczęściej straty wynikają z kradzieży sprzętów, które pomagają w pracy – kosiarek, pił elektrycznych, rębaków, a także elementów wyposażenia altany czajników, kuchenek. Łupem złodziei padają meble ogrodowe, a nawet tzw. mała architektura ogrodowa – ławki oraz wszystko, co można sprzedać w skupie złomu, m.in. metalowe ogrodzenia.

Oddzielną sprawą w przypadku włamania są straty, z powodu dewastacji altany – drzwi, okien, wnętrza. Czasem niszczone są przez złodziei-wandali także urządzenia znajdujące się na działce, a nawet rośliny.

Jesienią i zimą, kiedy rodzinne ogrody działkowe są rzadziej odwiedzane, nierzadko wybuchają pożary. Przyczyną bywają podpalenia lub zaprószenia ognia przez np. bezdomnych, którzy włamali się do altany. 

Stąd częste apele policji oraz Polskiego Związku Działkowców o skuteczne zabezpieczanie altan i zachowanie wszelkich środków ostrożności. Niestety nie zawsze nawet przestrzeganie zaleceń – o których regularnie przypominamy - jest w stanie uchronić użytkownika działki przez kradzieżą czy pożarem.

Anomalie pogodowe

Jeszcze trudniej jest przewidzieć i zabezpieczyć się przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Podtopienia, gradobicie, burze, zniszczenie altany przez drzewo, które powaliła wichura….To zjawiska, z którymi działkowcy także muszą się mierzyć.

W tej sytuacji najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie lub zminimalizowanie strat jest wykupienie ubezpieczenia. Zwłaszcza, że należy pamiętać, iż zgodnie z par. 82 Regulaminu ROD za straty spowodowane m.in. przez powódź, pożar, gradobicie, huragan oraz powstałe na skutek kradzieży i dewastacji PZD nie ponosi odpowiedzialności.

Przemyślany wybór

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie polisy dla użytkowników działek w ROD. Proponowane warunki są zróżnicowane. Dlatego zawsze przed wyborem ubezpieczyciela i rodzaju ochrony należy bardzo dokładnie  przeanalizować ofertę. Podejmując taką decyzję warto zastanowić się, co przede wszystkim jest dla nas najcenniejsze i co w związku z tym polisa powinna obejmować. Najczęściej oferowane jest ubezpieczenie od ognia, włamania, huraganu, czasem dostępne jest też w pakiecie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków lub wydarzeń nietypowych, gdy np. myszy pogryzą instalację elektryczną.

W przypadku altany ważne jest zabezpieczenie nie tylko samej altany (w tym drzwi i okien, które mogą być zniszczone podczas włamania), ale także znajdującego się wewnątrz mienia ruchomego (sprzęt ogrodniczy, sportowy, elektroniczny, meble).

Nie zapominajmy też o tym, co znajduje się na naszej działce poza altaną – urządzeniach rekreacyjnych dla dzieci (huśtawki, trampoliny), pergolach, meblach ogrodowych, ogrodzeniach, a nawet kosztownych roślinach. Mogą być one ukradzione, zdewastowane lub zniszczone przez pożar, huragan. 

Przymierzając się do zakupu ubezpieczenia zwróćmy uwagę, że większość z nich nie obejmuje zdarzeń, które były wynikiem np. niedbalstwa (zostawienie otwartych drzwi do altany). Firmy ubezpieczeniowe często też stawiają warunek zamontowania dodatkowych zabezpieczeń w drzwiach i oknach, przeprowadzania okresowej kontroli i konserwacji instalacji.

Pamiętajmy jednocześnie, że wysokość i zakres ewentualnego odszkodowania zależy od wysokości płaconej składki. Dlatego nie zawsze warto kierować się ceną polisy. Dla własnego komfortu lepiej wybrać tę, która w większym stopniu odpowiada na nasze oczekiwania i pasuje do naszych potrzeb.

Lidia Sosnowska

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.