Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wyjazd szkoleniowy instruktorów SSI Okręgu bydgoskiego Polskiego Związku Działkowców - 25.05.2022

Zgodnie z rocznym planem zamierzeń szkoleniowych Okręgu Bydgoskiego PZD w dniach 29-30 kwietnia br. przeprowadzono dwudniowy wyjazd szkoleniowy dla Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD pod hasłem „Zdrowy Ogród – Zdrowi Ludzie” i pod kierownictwem Prezes Okręgu PZD, Pani Barbary Kokot.  Organizatorką szkolenia była Instruktor ds. ogrodnictwa  Okręgu Bydgoskiego PZD - Agnieszka Bartkowska. W szkoleniu wzięło udział 27 Instruktorów SSI.

Szkolenie rozpoczęło się w Regionalnym Centrum Mikroorganizmów Brunka Natural w Pawłowie k/Chojnic. Jest to firma, która między innymi, prowadzi szkolenia i stara się pokazać jakie dobro wypływa ze stosowania mikroorganizmów pożytecznych w ogrodzie, gospodarstwie domowym i rolniczym.

 

W ramach szkolenia, właściciel firmy, Pan Marek Brunka, przekazał iż mikroorganizmy stosowane w uprawie jabłoni, podnoszą nie tylko walory smakowe owoców, ale przede wszystkim zawartość cennych dla naszego zdrowia składników pokarmowych tj. witamin czy polifenoli. Instruktorzy zostali poczęstowani pysznym ciastem drożdżowym z powidłami śliwkowymi i miodem z własnego gospodarstwa Rolno-Sadowniczego. 

W Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, uczestnicy szkolenia zwiedzili wystawę kaszubskiej twórczości ludowej, sprzętu i narzędzi gospodarskich. W pobliskim sadzie, zobaczyli  uprawę starych odmian drzew
i krzewów owocowych. W ramach praktycznych prac, Pani przewodnik przedstawiła krótką lekcję pokazową
z plecionkarstwa m.in. wykonywania koszy i płotków wiklinowych do ogrodu. 

 

W Ośrodku Wypoczynkowym „Rejs” nad urokliwym Jeziorem Charzykowskim, w ramach popołudniowego szkolenia instruktor SSI z Solca Kujawskiego, Pan Ryszard Głuszec wygłosił interesujący wykład nt. „Sekretne życie roślin”.

 

W drugim dniu szkolenia zwiedzono Centrum ogrodnicze i ogrody pokazowe " Frank-Raj". Ogrody powstały w 2004 roku i od tego czasu z każdym rokiem systematycznie się rozrastają. Uczestnicy zobaczyli ładnie ukształtowane ogrody z wieloma egzotycznymi i rodzimymi gatunkami roślin. Ogrody "Frank-Raj" są pod opieką naukową Piotra Madaneckiego z Katedry Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Akademii Medycznej w Gdańsku, dlatego stanowią doskonałe źródło wiedzy na temat roślin ogrodowych. Na koniec pobytu w Centrum wszyscy
uczestnicy udali się na zakupy ogrodnicze. Było w czym wybierać i jak  to zwykle bywa na tego typu wyjazdach bagażnik naszego autokaru był  wypełniony różnorodnymi roślinami.

 

W drodze powrotnej, instruktorzy zwiedzili Arboretum Wirty. Jest to najstarszy w Polsce ogród dendrologiczny położony w miejscowości Wirty nad Jeziorem Borzechowskim, w gminie Zblewo, będący pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Obecnie na terenie 39 kwater (33,61 ha) rośnie blisko 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych. W arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego.

 

Po obiedzie w Gościńcu Konopielka w Zblewie, zmęczeni, ale pełni wrażeń uczestnicy powrócili do Bydgoszczy.

Wyk. A. Bartkowska i J. Chodenionek

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.