Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy ze wsparciem rządu. Miasto Kielce ma swój program, ale obcięło pieniądze - 12.05.2022

50 mln zł rządowego wsparcia dostaną ogrody działkowe w całym kraju na zwiększanie terenów zielonych oraz działania proekologiczne. Tymczasem w Kielcach budżet lokalnego programu dofinansowania ogródków, który zapoczątkował prezydent Wojciech Lubawski został zmniejszony o połowę, od kiedy władzę przejął obecny włodarz miasta Bogdan Wenta.

Jan Stańczyk, dyrektor Biura Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców w Kielcach pozytywnie ocenia rządowe wsparcie i ma nadzieję, że program ten będzie kontynuowany w kolejnych latach.

 - To jest program, który ma w sobie dwa generalne cele: prośrodowiskowe i proekologiczne. Myślę, że z dużą aprobatą spotka się zakup rębaków i budowa miejsc do ich przechowywania. Dodatkowo budowa naturalnych zbiorników wodnych i miejsc do gromadzenia deszczówki. Wśród zadań jest też tworzenie zbiorczych kompostowników oraz inicjatyw o charakterze edukacyjnym. Myślę, że działkowicze są z tego programu zadowoleni, choć wiadomo, że jest to program ogólnopolski, więc ma szeroki zakres. Kwota 50 mln zł musi więc zostać rozdysponowana na 4 tysiące ogródków działkowych. Jeżeli program się sprawdzi, a taką mamy nadzieję, to jest spora szansa, że będzie on kontynuowany - przyznaje Jan Stańczyk.

Kilka lat temu, program dofinansowania ogródków działkowych kwotą 1 mln zł rocznie wprowadził ówczesny prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. Za kadencji obecnego prezydenta Bogdana Wenty fundusze na ten cel zostały zmniejszone o połowę. Działkowicze nadal jednak mogą składać wnioski o dofinansowanie na konkretny cel. W ubiegłym roku miasto zabezpieczyło na to zadanie 500 tys. zł, a w tym roku 480 tys. zł - mówi Marcin Januchta, rzecznik prezydenta miasta Kielce.

- O dotacje celowe mogą starać się rodzinne ogródki działkowe, czyli nie osoby fizyczne, które mają działki, ale ogród działkowy jako instytucja. Dotacje przeznaczone są na przedsięwzięcia służące rozwojowi rodzinnych ogródków działkowych z korzyścią dla wszystkich, a nie pojedynczych osób. Przykładowym przedsięwzięciem może być np. utwardzenie drogi, przeprowadzenie sieci energetycznej, założenie oświetlenia, albo naprawa bram, furt i drzwi wejściowych - tłumaczy rzecznik.

 

żródło: radio.kielce.pl

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.