Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jest decyzja w sprawie mostu dla działkowców ROD im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu - 11.05.2022

Kancelaria premiera wydała decyzję dotyczącą bezpłatnego udostępnienia tymczasowego mostu na rzecz miasta. Rozwiąże to problem setek działkowców, którzy stracili dojazd do swoich ogródków.

Z brakiem przejazdu do Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu  grupa około 400 działkowców boryka się od początku roku. Chodzi o działki położone niedaleko ul. 6 Dywizji Piechoty. Niestety, przejazd przez mostek na Kanale Drzewnym został zamknięty z uwagi na fatalny stan techniczny całej konstrukcji. Dla wielu działkowców taka decyzja oznacza spory problem. Zwłaszcza wiosną, gdy teren działek ponownie ożywa po zimie, pojawia się konieczność dojazdu do ogródków. 

Już w styczniu, gdy miasto dopełniło formalności związanych z przejęciem mostu, pojawiły się plany dotyczące wykonania nowej konstrukcji. Jednocześnie prezydent Anna Mieczkowska skierowała do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka pismo w sprawie pomocy, jaką wojsko mogłoby zapewnić miastu. Chodzi o ustawienie tymczasowego mostu do czasu, aż miasto nie wybuduje nowej, stałej przeprawy przez Kanał Drzewny. Wówczas na miejscu pojawili się żołnierze z II Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, którzy po analizie w terenie poinformowali, że będą w stanie wykonać tymczasowy most przy działkach. Zaznaczyli wówczas, że czekają na rozkaz „z góry" i przystąpią do działań. Obecnie już wiadomo, że żołnierze otrzymali „zielone światło" do działań.

O pozytywnej decyzji poinformował poseł Czesław Hoc. Otrzymaliśmy treść pisma podpisanego przez Izabelę Antos, zastępcę szefa kancelarii prezesa Rady Ministrów. Czytamy w nim o zgodzie na bezpłatne udostępnienie mostu składanego DMS-65. - Jest to idealny przykład udanej współpracy pomiędzy samorządem a rządem. Cała procedura trochę trwała, ale najważniejsze, że decyzja jest pozytywna i działkowcy mogą być spokojni. Ta bardzo ważna dla nich sprawa zostanie rozwiązana i przejazd do działek dzięki naszym dzielnym żołnierzom będzie udostępniony - komentuje poseł Czesław Hoc, który również pisemnie popierał wniosek złożony przez władze miasta. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Tymczasowy most będzie pełnił swoją funkcję do końca 2023 roku, a po przeglądzie i ewentualnych naprawach musi zostać zwrócony po kolejnych sześciu miesiącach. Jest to wystarczająco dużo czasu, by miasto mogło wybudować nową konstrukcję, która zapewni przejazd przez Kanał Drzewny na stałe.

Przemysław Polanin

źródło: Gazeta Kołobrzeska 

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio