Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Lekcja przyrody dla dzieci w ROD „Podgórze” i SP nr 37 w Bydgoszczy - 10.05.2022

Rankiem, 26 kwietnia w ROD „Podgórze" w Bydgoszczy, przywitaliśmy wyjątkowych gości. Były to dzieci z 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 37 w Bydgoszczy, których zadaniem było rozpoznanie najbardziej pospolitych drzew i krzewów owocowych oraz poznanie cyklu rozwojowego rośliny ze szczególnym uwzględnieniem powstawania i budowy kwiatów,  owoców oraz nasion.  Dzieci wykazały się wyjątkową wiedzą przyrodniczą i zainteresowaniem roślinami uprawianymi w ogrodach. Byliśmy pod wrażeniem ich pracy, zaangażowania oraz dyscypliny. Dzięki temu, wszystkie punkty programu zrealizowaliśmy sprawnie, w terminie a co najważniejsze, dzieci wzbogaciły wiedzę botaniczną oraz bardzo zainteresowały się przyrodą naszych ogrodów.  

Mamy nadzieję na dalsze tego typu spotkania, także w innych ogrodach. Jak pokazują doświadczenia ROD z Polski, współpraca PZD z placówkami oświatowymi przynosi wiele korzyści i satysfakcji, zarówno dla prowadzących zajęcia a przede wszystkim dla dzieci.  Zgodnie z przysłowiem, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” wierzymy, że edukacja przyrodnicza najmłodszego pokolenia jest naszym głównym zadaniem przygotowującym młodego człowieka do życia opartego na szacunku do przyrody.  Ogrody ROD są doskonałym miejscem do tzw. „zielonej edukacji”  dlatego cieszymy się,  że już  kilka ogrodów naszego rejonu, planuje otworzyć swoje bramy dla dzieci z różnych placówek edukacyjnych.

Agnieszka Bartkowska – instruktor ds. ogrodniczych PZD w Bydgoszczy

 

 

Poniżej krótka informacja z wydarzenia napisana przez wychowawcę dzieci i jednocześnie prezesa jednego
z bydgoskich ogrodów.

W ramach projektu „Szkoła Ćwiczeń” odbyły się lekcje pokazowe dla nauczycieli bydgoskich szkół. Dwa spotkania zorganizowane były w Szkole Podstawowej nr 37 z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy, przy ulicy Gdańskiej 122 i ROD "Podgórze" w Bydgoszczy. Do realizacji zaprosiliśmy instruktora do spraw ogrodnictwa PZD w Bydgoszczy, Panią Agnieszkę Bartkowską oraz instruktora ogrodowego ROD „Podgórze”, Panią Teresę Walczyńską. Tematem naszego spotkania były „ Drzewa i krzewy owocowe – od kwiatu do owocu”. Dzieci z klasy 3a udały się do ROD Podgórze w Myślęcinku, gdzie dokonywały obserwacji, które posłużyły do dalszych „ odkryć” przyrodniczych w sali lekcyjnej.  Było bardzo wiosennie i interesująco . Dziękujemy Pani Agnieszce i Teresie ,które  wzbogaciły wiedzę przyrodniczą dzieci.

                                                                                                  wychowawca klasy III a

                                                                                                        Dorota Wojtysiak

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.