Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Walne zebranie połączeniowe ROD Chemik - Ogrodnik - 28.04.2022

W sobotę 23. kwietnia 2022 r. w malowniczym miejscu Grudziądza, na tle Spichrzy i wzburzonej falami Wisły, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Chemik” i „Ogrodnik”. Zebranie miało inny charakter z kilku powodów. Po dwóch latach ograniczeń, zebranie mogło odbyć się w statutowym terminie, ale także zebranie miało charakter zebrania sprawozdawczego- połączeniowego. Rodzinny Ogród Działkowy „Ogrodnik” w 2021 roku nie dokonał wyboru organów statutowych, a uczestnicy walnego zebrania w dniu 30 października 2021 roku, podjęli uchwałę o przyłączeniu do innego ogrodu. Pokłosiem tej uchwały były działania podjęte przez Okręgowy Zarząd PZD, który to na jednym z posiedzeń podjął uchwałę o przyłączeniu ogrodu, powołano zarząd komisaryczny, który przygotował dokumenty na bardzo ważne zebranie.

Ze względu na charakter zebrania uczestniczył w nim Prezes Okręgu, będący również Skarbnikiem Związku Pan Piotr Gadzikowski, Wiceprezes Okręgu Pan Mieczysław Chrapiński oraz członkowie zarządu komisarycznego będący członkami Okręgowej Rady.

Zebranie rozpoczęło się w drugim terminie, po wyborze przewodniczącej zebrania i poszczególnych komisji,  można było realizować kolejne punkty porządku obrad. Pytań dotyczących połączenia i działania poszczególnych sektorów ogrodu było bardzo dużo. Na wszystkie odpowiadał Prezes Okręgu. Po przedstawieniu sprawozdań merytorycznych i finansowych nastąpił moment na podjęcie decyzji o nazwie ogrodu. Prezes Zarządu Komisarycznego w swoim wystąpieniu, zwróciła się do działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ogrodnik”.

W tym miejscu pragnę się zatrzymać i wrócić do historii. Wielki wkład w tworzenie zrębów ogrodnictwa działkowego na Ziemiach polskich miał Grudziądz, bo to właśnie tu powstał pierwszy ogród działkowy, którego założycielem był dr Jalkowski. Dziś ogród Kąpiele Słoneczne bo oni mowa kończy 125 lat. Po Grudziądzu idea tworzenia ogrodów działkowych rozszerzyła się na inne obszary ziem polskich. Ogrody lokalizowano w dzielnicach podmiejskich lub na przedmieściach miast. Z czasem, z powodu rozrostu większości miast, położone peryferyjnie ogrody znalazły się w pobliżu centrum miast, stając się często atrakcyjnymi osadniczo i inwestycyjnie. Dziś zamyka się historia ogrodu „Ogrodnik”, ale nie kończy się działkowanie, nie kończy się wypoczynek w oazach zieleni. Można powiedzieć coś się kończy, a coś zaczyna. Pragnę podziękować wszystkim działkowcom Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ogrodnik”, a szczególnie członkom ogrodu, którzy działali w organach statutowych . Pamiętajmy też o działkowcach, którzy od nas odeszli. Podziękowanie składam na ręce ich najbliższych rodzin. Życzę działkowcom, przede wszystkim integracji, wspólnych działań dla dobra ogrodu, który będziecie współtworzyć. Niech obudzi się w was rozpoczęta wiele lat temu „przygoda” z działkowaniem, niech idea która przyświeca naszemu ogólnopolskiemu stowarzyszeniu ogrodowemu pod egidą Polskiego Związku Działkowców, będzie krzewiona i rozwijana przez działkowców obu sektorów ogrodu Chemik. Działając na rzecz wspólnoty działkowców i ich rodzin, wspólnie stworzycie ogród o którym czytać będą przyszłe pokolenia działkowców.

Uczestnicy walnego zebrania zdecydowali, że ogród przyjmie nazwę „Chemik” i od soboty będzie liczył  248 działek. Przyjęto wszystkie projekty uchwał, ustalono plan działania na 2022 rok. Po dyskusji zebranie zakończono życzeniami owocnej pracy na działce w 2022 roku. 

Małgorzata Jasińska Członek OR 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.