Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Relacja z II Kiermaszu Ogrodnictwa dla Działkowców i Sympatyków Rodzinnych Ogrodów Działkowych - 26.04.2022

Pomimo niesprzyjającej pogody 9 kwietnia br. w minioną sobotę na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Dębniki” w Krakowie odbył się II Kiermasz Ogrodnictwa dla Działkowców i Sympatyków Rodzinnych Ogrodów Działkowych objęty patronatami Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Dzielnicy VIII Dębniki.

Wydarzenie zapoczątkowano ciekawym wykładem na temat „Owoce z własnej działki od wiosny do jesieni” dr Marii Buczek z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa Brzezna w Brzeznej. Wykład był wzbogacony prezentacją audiowizualną. Bezpośrednio po wykładzie można było otrzymać odpowiedź na zadawane pytania.

Na bogato zastawionych stoiskach zaopatrywano się m.in. w różnego rodzaju krzewy owocowe, powojniki, sadzonki kwiatów i warzyw, nasiona, środki owadobójcze i grzybobójcze, nawozy organiczne i mineralne, ale też nawozy przeznaczone dla wybranych roślin. Kolorowo zdobione mini narzędzia ogrodnicze oraz każdą ilość węża kroplującego.

Osobne miejsce zajęło stanowisko promujące hodowlę dzikiej pszczoły muraki. Warto wspomnieć, że pszczoła murarka jest owadem zapylającym ale nie żądli, dlatego jest chętnie widziana w miejscach takich jak ogrody działkowe. Coraz większe problemy z populacją pszczoły miodnej sprawiają, że częściej sięgamy po pszczołę murarkę. Prezentujący hodowlę oferował gotowe domki-hoteliki, całe wyposażenie no i oczywiście kokony tej dzikiej pszczoły. Przewodnikiem po hodowli była dostępna ciekawa broszurka.

Uzupełnieniem były stoiska mniej związane z ogrodnictwem, ale można rzecz na czasie. Odwiedzający mogli zaopatrzyć się w ręcznie wykonane ozdoby ogrodowe i domowe związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Bogatą ofertę w tym zakresie przygotowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Zaletą prezentowanych wyrobów jest m.in. stosowanie pomysłowo wykorzystanych materiałów z recyklingu.

Innymi intersującymi wyrobami okazały się szklane cudeńka, artystycznie wykonane przez naszą działkowiczkę Panią Dorotę. Pięknie wyeksponowane na blacie i sztalugach wzbudzały niemałe zainteresowanie. Kolorowe arcydzieła zdobiły okna i ściany, a kolorowe latarenki rozweselały otoczenie.