Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzień Ziemi 2022. Zadbajmy o naszą planetę! - 21.04.2022

Obchodzony już od ponad 50 lat Dzień Ziemi, to dobra okazja, aby zastanowić się, jak każdy z nas może zatroszczyć się o planetę. Sposobów jest wiele, a działkowcy mają dodatkowe wsparcie, jakim są proekologiczne programy PZD, m.in. Bioróżnorodnosć na działkach w ROD, czy Otwarty program klimatyczny.

22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. Obchodzony od 1970 roku, jest uważany jest za największe międzynarodowe święto ekologiczne. Ma na celu promowanie ochrony środowiska, zwiększanie świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego,  inspirowanie do życia w zgodzie z naturą oraz nagłośnienie globalnych problemów Ziemi.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

Z okazji Dnia Ziemi w ponad 190 krajach świata organizowane są warsztaty, konferencje, konkursy oraz akcje promujące aktywne działanie na rzecz środowiska, m.in. zbieranie śmieci, czy sadzenie drzew. 

Co roku odbywa się pod innym hasłem. W 2022 roku brzmi ono: "Inwestujmy w naszą planetę". Chodzi o zwrócenie uwagi na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólnej odpowiedzialności za ekosystem przedsiębiorstw, polityków oraz nas – obywateli, bo każde najmniejsze działanie może szkodzić lub pomagać naszej planecie.

Wśród zaleceń, jak my obywatele możemy pozytywnie wpływać na środowisko naturalne są  na przykład: rezygnacja z codziennych dojazdów samochodem do pracy, naprawianie rzeczy zamiast ich wyrzucania, segregowanie śmieci, robienie zakupów z własną, najlepiej bawełnianą torbą.  

Użytkownicy działek w ROD mają do dyspozycji jeszcze większą paletę działań, które mogą być naszym wkładem w poprawę kondycji środowiska naturalnego. Już samo przestrzeganie Regulaminu ROD sprzyja środowisku, m.in. przestrzeganie zakazu spalania w ROD, segregację odpadów – w tym kompostowanie bioodpadów, troska o porządek nie tylko na własnej działce, ale w całym ogrodzie i okolicy.

Programy proekologiczne PZD

Dodatkowym wsparciem dla użytkowników działek, których troska o środowisko leży na sercu są programy Polskiego Związku Działkowców. PZD obserwując zachodzące zmiany klimatyczne i środowiskowe uznał za konieczne podjęcie pilnych działań w celu zahamowania degradacji środowiska naturalnego wypracował programy - m.in. Bioróżnorodnosć na działkach w ROD, czy Otwarty program klimatyczny - które pokazują działkowcom najlepsze i najbardziej skuteczne kierunki aktywności proekologicznej oraz podnoszą wśród działkowców świadomość wpływu, jaki każdy z nas ma na kondycję jakość powietrza i gleby wokół nas.

Pamiętajmy, że 4600 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, których łączna powierzchna przekracza 40 tys. ha i blisko milion członków Związku to ogromna siła. Realizując programy możemy mieć realny wpływ na przyszłość środowiska naturalnego i życie kolejnych pokoleń. W obecnych czasach dbałość o racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych jest priorytetem. Zbieranie deszczówki, kompostowanie bioodpadów, recycling ścinanych gałęzi – wykorzystywanych jako ściółka powinny być codziennością. Oczywiste jest też stosowanie ekologicznych środków do ochrony uprawianych roślin, zakładanie łąk kwietnych - siedliska pożytecznych owadów, których liczebność z roku na rok maleje w związku z postępującą urbanizacją i uprawami monokulturowymi. Także budowa budek lęgowych i hoteli dla owadów, czy zakładanie pasiek, to może być nasz wkład w zahamowanie degradacji środowiska naturalnego.

Lidia Sosnowska

fot. pixabay

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.