Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

„Tworzymy warzywnik!” – cz. I – Przygotowanie miejsca - 29.03.2022

Jeżeli czytasz ten artykuł oznacza to, że nastąpił swego rodzaju przełom, a na działce czas na zmiany. Marzysz o spożywaniu zdrowej żywności, wyhodowanej przez siebie z sercem - smacznej i ekologicznej. Dodatkowo o zawrót głowy przyprawiają cię kwoty na paragonach za zakupy spożywcze. Nagle w Twojej głowie pojawia się pomysł – własny warzywnik!

Do wszystkiego należy podejść z głową, żeby później cieszyć się wygodą pracy, zdrowymi, a przede wszystkim obficie owocującymi roślinami.

 

W pierwszej kolejności wybieramy miejsce, w którym nasz warzywnik będzie się znajdował. Należy tą kwestię odpowiednio przemyśleć, bowiem jest szereg warzyw wieloletnich, których przesadzanie w późniejszym czasie będzie miało na nie niekorzystny wpływ.

 

Na co należy zwrócić uwagę planując umiejscowienie warzywnika?

 

  • Ukształtowanie terenu – najlepszym wyborem będzie płaska powierzchnia
  • Nasłonecznienie – należy zwrócić uwagę na to, żeby warzywa miały jak najwięcej słońca – to dzięki niemu będziemy cieszyli się obfitymi zbiorami
  • Dostępność – należy wybrać takie miejsce, w którym warzywniak nie będzie na przyszłość przeszkadzał użytkownikowi działki, ale tez będzie do niego nieskrepowany dostęp, bowiem warzywa należy regularnie pielęgnować, a także podlewać.

 

Miejsce wybrane, a więc czas na odpowiednie przygotowanie gleby w celu zapewnienia warzywom jak najlepszych warunków do wzrostu i owocowania.

 

Tworzenie warzywnika należy rozpocząć od przekopania gleby i jej wyrównania. Miejsce pod warzywniak musi być bardzo dokładnie oczyszczone z kamieni, gałęzi oraz pozostałości po wcześniejszych uprawach. Idealna gleba do uprawy warzyw nie powinna być ani zbyt lekka, ani za bardzo zbita. Powinna mieć tzw. strukturę gruzełkowatą, być przewiewna i przepuszczalna, ale przy tym mieć dużą pojemność sorpcyjną i wodną, a także szybko nagrzewać się wiosną.

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie odczynu pH gleby. Większość warzyw najlepiej rozwija się na glebach o pH w granicach 6.0-6.8, czyli na glebach o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

 Ostatnim krokiem przy tworzeniu warunków sprzyjających wzrostowi i rozwojowi warzyw jest spulchnienie gleby przy pomocy szpadla, bądź glebogryzarki i nawożenie jej najlepiej za pomocą kompostu z własnego kompostownika.

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio