Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pokaz cięcia w ROD „Wzgórze Arkońskie” - 23.03.2022

18 marca br. przy pięknej i słonecznej pogodzie, w ogrodzie "Wzgórze Arkońskie" w Szczecinie, odbył się pokaz cięcia drzew i krzewów owocowych dla grupy zainteresowanych działkowców. Niektóre spośród drzewek nie były cięte wcale lub w niewłaściwy sposób. Wielu działkowców boi się to robić samemu z obawy, że zrobią to źle, lub boją się o straty plonów w przypadku zbyt mocnego cięcia.

Widocznym problemem jest również termin, kiedy to cięcie należy przeprowadzić. Nie wszyscy działkowcy dysponują też odpowiednimi narzędziami do przeprowadzenia właściwego zabiegu.

Instruktaż na ogrodzie prowadził pan Waldemar Fojut – instruktor krajowy SSI. Omówił terminy cięcia poszczególnych drzew, tłumaczył zasady prawidłowego jego wykonania i techniki. Przypomniał również najczęściej występujące choroby i szkodniki. Na przykładzie pozostawionych mumii wyjaśniał zagrożenia jakie mogą stwarzać w przypadku, gdy ich nie usunięto jesienią z drzew. Są one bowiem przyczyną powstawania wielu chorób grzybowych.

Instruktor przeanalizował z działkowcami zastane błędy w cięciu poszczególnych drzew i dokonał korekty. Działkowcy wykazali duże zainteresowanie tematem, widać było zapał i chęci w samodzielnym już przeprowadzeniu cięcia w następnym terminie – po zbiorach owoców w przypadku drzew pestkowych.

Dokonano również cięcia krzewów owocowych, m.in. porzeczek i agrestu. Dyskutowano i omamiano terminy cięcia aronii i winorośli.

 

J. Sielicka

Instruktor ogrodniczy

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.