Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Czy smalcem można zabezpieczać rany drzew po cięciu? - 16.03.2022

Od niedawna wśród internetowych ogrodników pojawiły się dziwne dyskusje na temat zabezpieczania ran drzew po cięciu. Natrafiłem na pomysł, by smarować je smalcem wieprzowym. Oczywiście smalec nie nadaje się do tego typu zadań specjalnych natomiast na kanapce po zakończeniu prac na działce, jak najbardziej z ogóreczkiem polecam do spożycia.

Tłuszcze nie mają właściwości wysuszania ran, wręcz przeciwnie zatrzymują wilgoć. Tworzą na zastosowanej powierzchni nieprzepuszczalną warstwę. Stosując smalec na rany po cieciach drzew szybko doprowadzimy do zakażenia bakteryjnego i rozwoju patogenów a rana w cale się nie zagoi. Smalec nie jest środkiem grzybobójczym, który jest także konieczny do prawidłowego zabezpieczenia rany po cięciu.
W literaturze fachowej przeczytałem, że kiedyś stosowano smalec w połączeniu z woskiem pszczelim i woskami roślinnymi do szczepienia drzewek. Jednak metoda ta nie dawała dobrych rezultatów.    
Pożyteczność smalcu w pielęgnacji drzew owocowych więc nie jest złotym środkiem i wszystkim ogrodnikom odradzam stosowania.

Andrzej Pierzchała
Instruktor Okręgowy SSI PZD
Okręgu Opolskiego
z ROD im. A. Mickiewicza w Głubczycach

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.