Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

PRZYGOTOWANIA DO SEZONU - 11.03.2022

Nowy sezon uprawowy rozpocznie się już niebawem. Przed nami pozostała tylko decyzja, jakie nasiona zakupić. W sprzedaży mamy całą paletę gatunkową i odmianową warzyw, ziół i roślin kwitnących. Samodzielny siew i produkcja rozsady są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż kupowanie nadmiernie wyrośniętych, często przenawożonych sadzonek, które czasem są zupełnie inną odmianą, niż ta poszukiwana. 
 
Jakie nasiona wybrać? Coraz chętniej kupujemy nasiona na taśmie. Są droższe od „zwykłych” ale bardzo wygodne w użyciu, ponieważ wykładamy taśmę na dobrze przygotowaną glebę, oprószamy ziemią, zraszamy, przykrywamy włókniną i gotowe. Rośliny kiełkują równomiernie i w odpowiednich odstępach od siebie. Warto zainwestować w nasiona ogórków, marchwi i pietruszki.
                             
Na tradycjonalistów czekają otoczkowane nasiona, które dzięki specjalnej osłonce łatwiej się wysiewa i można zachować wymagane odległości pomiędzy nasionami. Warto również kupować zaprawione nasiona. Siewki są chronione przed zgorzelami, co gwarantuje dalszy zdrowy wzrost i rozwój roślin.
 
Kuszeni perspektywą wysokich plonów często zapominamy o powierzchni, jaką mamy do obsadzenia, bo nie wszystko się zmieści na działce, a zalecana rozstawa w uprawie poszczególnych gatunków ma swoje uzasadnienie. Jeśli posadzimy rośliny zbyt blisko siebie tym większe prawdopodobieństwo, że zachorują. Prawidłowa rozstawa i dobrze dobrane odmiany to połowa sukcesu. 
                            
                                                           Dynie wspięły się na jabłoń.
 
Decydując się na produkcję własnej rozsady najpierw należy przeliczyć ile potrzeba sztuk pomidorów, papryki i innych wybranych roślin. Kierujmy się ważną życiową zasadą: mierz siły nad zamiary. 
 
Pamiętajmy o wymaganych zabiegach pielęgnacyjnych. Niezbędne jest pielenie i spulchnianie grządek, nawożenie i polewanie uprawianych roślin, usuwanie zbędnych pędów, podwiązywanie pomidorów, itd. Jeśli pracujemy zawodowo do późnych godzin popołudniowych i nie jesteśmy w stanie przynajmniej 2-3 razy w tygodniu poświęcić po 2-3 godzinny dziennie na działkę, to nie sadźmy wymagających warzyw. Wybierzmy te gatunki, o które będzie nam łatwiej zadbać.
                             
Dla zabieganych ale lubiących warzywa. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa warzyw w skrzyniach lub na podwyższonych grządkach, lub na grządkach ziemnych wyłożonych włókniną lub ściółkowanych skoszoną trawą. Warunkiem powodzenia takich upraw jest dodanie do gleby hydrożelu i dobrego kompostu. W ten sposób można uprawiać: cukinie, dynie, patisony, a nawet ogórki. Udają się również buraczki korzeniowe i liściowe oraz cebula, bakłażany, pomidory, okra, papryka. 
                
Zachęcamy do siewu nasion zgodnie z zaleceniami zawartymi w Kalendarzu biodynamicznymDobry start, to połowa sukcesu. Rośliny wysiane podczas tzw. czasu sadzenia, dodatkowo w dni oznaczone odpowiednim symbolem liścia, owocu lub korzenia, szybciej skiełkują, a potem dadzą spodziewane plony.
                                  
Mając na uwadze trudną sytuację na Wschodzie, posadźmy na działce takie rośliny, którymi będzie można podzielić się np.: z placówkami zapewniającymi opiekę uchodźcom, jak również z tymi osobami, które przyjęły ich pod swój dach. Wybierzmy te rośliny, które będzie można łatwo przechować np. groch, fasola, soja. Lub takie, z których można zrobić przetwory: pomidory, ogórki, cukinia, dynia. Nikt nie pogardzi domowymi wyrobami. 
                          
Tekst i zdjęcia:
Jadwiga Brzozowska
St. Instruktor ds. ogrodnictwa
OP PZD Rzeszów

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.