Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jaką magnolię wybrać na działkę i jak o nią dbać? - 04.03.2022

W czasie kwitnienia, magnolie są jednymi z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Wśród bardzo wielu gatunków i odmian możemy wybrać takie, które będą odpowiednie do wielkości działki lub małego ogrodu i panujących w nich warunków. Jeśli posadzimy starannie dobraną odmianę i zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki, nie będą sprawiały większych kłopotów uprawowych. 

Sprawdzone odmiany do małych ogrodów

Na działce, czyli w małym ogródku najlepiej posadzić gatunki i odmiany magnolii nie osiągające docelowo dużych rozmiarów. Ponadto, najlepiej wybrać te odporne na mróz oraz dekoracyjnie, okazale kwitnące, ładnie uformowane i o zwartym, regularnym pokroju. Należy także pamiętać o zapisach regulaminu ROD, które mówią, jak należy sadzić drzewa i krzewy na działce.

Jedną z najwartościowszych odmian do uprawy w naszych warunkach jest Magnolia `Susan`, która jest niedużym krzewem, dorastającym do około 2,5-3 m wysokości. Zakwita przed rozwojem liści – w kwietniu, maju. Kwiaty są smukłe, ciemnoróżowe lub amarantowe i pachnące. Krzewy tej odmiany kwitną dosyć długo i obficie. Często powtarzają kwitnienie w drugiej połowie lata (sierpień). Z końcem kwitnienia – w maju – rozwijają się dosyć duże, skórzaste i lekko błyszczące liście.

                                                               fot.: pixabay.com

`Susan` jest odmianą o dosyć dużej odporności na mróz, ale okazy młode (jak u większości magnolii) lepiej przez dwa pierwsze sezony osłaniać na zimę (np. za pomocą słomianych mat, białej agrowłókniny). Starsze, dobrze ukorzenione rośliny nie wymagają już specjalnego zabezpieczenia na zimę. Inne ciekawe, dekoracyjne odmiany, osiągające nieduże rozmiary (do 3m), to np. magnolia `Genie`, magnolia gwiaździsta `Rosea`, magnolia `George Henry Kern`. 

 

Czego potrzebują magnolie?

Optymalne podłoże dla magnolii to żyzne, próchniczne, przepuszczalne i lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo ważne jest też, aby stanowisko dla magnolii było słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Trzeba też pamiętać, że magnolie mają bardzo delikatny i wrażliwy system korzeniowy. Dlatego nie należy mocno udeptywać ziemi wokół krzewów po posadzeniu. Warto też wysypać warstwę ściółki (5-7 cm) pod krzewem (np. korą drzew iglastych), co chroni glebę przed szybką utratą wilgoci i zabezpieczy też roślinę przed przemarznięciem systemu korzeniowego w zimie. Najlepiej sadzić krzewy w terminie wiosennym, aby mogły dobrze się ukorzenić i przyjąć.

                                                           fot.: Maciej Aleksandrowicz

Liście, a także kwiaty magnolii są czasem atakowane przez choroby bakteryjne lub grzybowe, objawiające się zwykle różnej wielkości, brązowymi plamami. Aby nie narażać roślin na rozwój patogenów, należy unikać moczenia liści krzewów przy podlewaniu. W razie potrzeby, kiedy choroba już zaatakuje, warto jak najszybciej  wykonać oprysk fungicydami – np. popularnym środkiem Miedzian.

 

Maciej Aleksandrowicz

Okręg Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.