Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

2 mln zł dla ROD! Ruszył program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego dla rodzinnych ogrodów działkowych - 11.02.2022

Już można składać wnioski o środki z programu „Mazowsze dla działkowców 2022” na inwestycje w ROD. W kolejnej edycji projektu do rozdysponowania są 2 mln zł. PZD zachęca mazowieckie ogrody do skorzystania z dofinansowania. Warto się pospieszyć, bo nabór wniosków trwa tylko do 15 marca br.

Nowe ogrodzenie, remont domu działkowca, montaż oświetlenia lub monitoringu, sieć elektryczna, parking czy też zakup sprzętu do pielęgnacji zieleni – m.in. na takie inwestycje można pozyskać środki z programu samorządu Mazowsza, którego celem jest wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych.

Mazowsze wspiera działkowców

Program „Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców (MIAD) – Mazowsze dla działkowców” realizowany jest od czterech lat. Autorski projekt mazowieckiego samorządu ma za zadanie wspierać finansowo ogrody działkowe (poprzez jednostki samorządu terytorialnego, na terenie, których działają ROD). Pozyskane środki ROD może przeznaczyć na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej, a przez to poprawę jakości wypoczynku i rekreacji na działkach. Program ma też zachęcać do aktywnego i zdrowego trybu życia, a także do ochrony środowiska i przyrody.

Środki z grantu samorządu mazowieckiego mogą stanowić do 40 proc. dofinansowania kosztów inwestycji. Reszta pieniędzy powinna pochodzić z budżetu gminy lub miasta oraz z wkładu własnego danego ROD. Ogród może otrzymać nawet 20 tys. zł z programu „Mazowsze dla działkowców 2022” na wybrany przez siebie cel.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego zwraca uwagę, że samorząd Mazowsza przeznaczył w 2022 roku większe środki na realizację tego programu niż w poprzednich edycjach. - Razem jesteśmy w stanie zrobić wiele dla mazowieckiej wspólnoty i utrzymać rozwój na dotychczasowych poziomie, a nawet go przyspieszyć – podkreśla marszałek Struzik.

Związek zaprasza ROD do składania wniosków

PZD, który wciąż otrzymuje sygnały z ROD o potrzebach modernizacji infrastruktury ogrodowej docenia działania samorządu Mazowsza, które są ogromnym wparciem i sprzyjają rozwojowi ogrodów działkowych. Związek zachęca ROD do skorzystania z programu „Mazowsze dla działkowców 2022”. Mogą one liczyć na pomoc KZ PZD oraz OZ Mazowiecki w pozyskaniu tych środków.

Trzeba jednak pamiętać, że to ROD powinny podjąć aktywne działania i budować  dobre relacje z samorządem lokalnym, aby wspólnie pozyskać środki z budżetu mazowieckiego. Przykładem, jak wiele zależy od jakości współpracy danego ROD z lokalnym samorządem jest ubiegłoroczna przebudowa wejścia do ROD im. L. Skowyry w Przysusze. Prezes ogrodu Mirosław Cieślik podkreśla, że to sam burmistrz Przysuchy

zwrócił uwagę, że jest możliwość pozyskania środków z MIAD, samorząd wygospodarował niezbędne środki na swój wkład w inwestycję, a w wypełnieniu dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku pomogli pracownicy UMiG w Przysusze.

W jaki sposób ubiegać się o dotację z programu „Mazowsze dla działkowców 2022”

O dofinansowanie inwestycji w ROD występują jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których znajduje się dany ogród.

Natomiast ROD powinien przygotować wniosek do miasta lub gminy o zgłoszenie zadania do udziału w „Mazowieckim Instrumencie Aktywizacji Działkowców – Mazowsze dla działkowców 2022”,  dokument potwierdzający prawo do reprezentowania wnioskodawcy (np. pełnomocnictwo z PZD); dokument (np. uchwała) potwierdzający konieczność realizacji wskazanego zadania.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej należy przekazywać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie:

  • za pomocą profilu zaufanego ePUAP zgodnie z zasadami opisanymi na stronie internetowej urzędu;
  • za pośrednictwem poczty lub poczty kurierskiej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa (liczy się data wpływu do Urzędu);
  • w wyjątkowych sytuacjach - osobiście w godzinach: 9.00-15.00 w Wydziale Zarządzania Obiegiem Dokumentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa (liczy się data wpływu do Urzędu).

Uwaga! Środki z programu nie mogą być przeznaczone na wydarzenia kulturalne, religijne, edukacyjne, sportowe, czy rozrywkowe.

Więcej informacji na stronie samorządu mazowieckiego Mazovia.pl

 

 

                                                                           Krajowy Zarząd PZD

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.