Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

62 OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA OCHRONY ROŚLIN SADOWNICZYCH „OCHRONA ROŚLIN SADOWNICZYCH W OBLICZU STRATEGII EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD”. - 09.02.2022

Instytut ogrodnictwa  - Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach, był organizatorem hybrydowej konferencji, która odbyła się w dniu 3 lutego br.
 
Rolą rolnictwa jest zabezpieczenie bezpieczeństwa żywnościowego i konieczność konkurencyjności żywności pochodzącej z Unii Europejskiej. Zielony Ład to ogromne wyzwanie dla producentów żywności w UE, którzy do 2030 roku muszą ograniczyć: o 50% stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i o 20% stosowanie nawozów sztucznych przy jednoczesnym zwiększeniu upraw ekologicznych do 25% powierzchni. Do 2050 roku powinniśmy osiągnąć neutralność klimatyczną i zerowy poziom zanieczyszczeń. Choć konsumentów mogą cieszyć takie wytyczne, producenci żywności stoją przed ogromnym wyzwaniem.
 
Polska znajduje się na 5 miejscu pod względem ilości stosowania pestycydów, ale ich sprzedaż jest niższa, niż obecne założenia UE. Mimo tego rolnicy i sadownicy zapowiadają problemy w prowadzeniu upraw w świetle nowego zielonego europejskiego ładu, co może skutkować niższymi plonami i w rezultacie wyższymi cenami żywności. 
 
Działkowcy mają ten przywilej, że mogą uprawiać wiele gatunków roślin użytkowych. Wykorzystujmy tą możliwość! Dołóżmy wszelkich starań, aby zintensyfikować uprawy na swych działkach. Postarajmy się zmniejszyć powierzchnię trawników aby wyhodować czystą i ekologiczną żywność na własny użytek. W szczególności dbajmy o to, aby plony z działki nadal spełniały wysokie standardy pod względem ekologicznym. 
 
Opracowane przez PZD Programy przyrodnicze: Otwarty Program nowoczesnego zagospodarowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin, Program Bioróżnorodność na działkach w ROD, Otwarty Program Klimatyczny PZD, zawierają szereg wytycznych i praktycznych podpowiedzi do prowadzenia ekologicznych upraw na działce. Ważną sprawą jest umiejętne rozpoznawanie szkodników i monitorowanie ich pojawienia się, stosowanie feromonów do dezorientacji samców, stosowanie środków mikrobiologicznych, pożytecznych makroorganizmów, środków polisacharydowych, silikonowych i oleju z lnianki przed kwitnieniem oraz odpowiednia agrotechnika. Bardzo ważne jest aby przestrzegać zasad stosowania Środków Ochrony Roślin, a przede wszystkim należy zwiększyć bioróżnorodności upraw: założyć łąki kwietne w sadzie i ekohotele dla owadów pożytecznych.
 
Jak chronić drzewa? Zaczynamy od wyboru odmian odpornych na choroby, a drzewka kupujemy w sprawdzonych szkółkach. Do sadzenia wybieramy dobrze uprawione miejsce, wolne od silnych wiatrów i zastoin mrozowych. Ciecie drzew pestkowych należy wykonać latem, aby nie dochodziło do zakażeń różnymi patogenami powodującymi m.in. srebrzystości liści i dbamy o czystość narzędzi używanych do cięcia.
 
Do ochrony drzew pestkowych można stosować: Zato 50 WG, Syllit 65 WP, Serenade ASO, Polyversum WP. Preparaty Miedzian WP 50 i Miedzian Extra 350 SC zostały zakwalifikowane przez UE jako środki trwałe zalegające w roślinach. Jednak nadal są dopuszczone do stosowania ale wyłącznie dwa razy w sezonie.
 
Choroby jabłoni i gruszy: parch jest trudny do zwalczania, dlatego do sadzenia należy wybierać odmiany odporne i dbać o prawidłowe prześwietlanie drzew pamiętając o zabezpieczaniu ran. Zanim opadną liście warto zastosować oprysk 4-5% roztworem mocznika.  Do ograniczenia mączniaka jabłoni warto stosować olejek pomarańczowy. Pamiętać należy o prawidłowym cięciu drzew i dezynfekcji narzędzi oraz o dolistnym stosowaniu nawozów wapniowych podnoszących odporność uprawianych roślin.
 
Środki ochrony roślin pozostają w roślinach, jeśli są nieumiejętnie stosowane. Nasi sadownicy są świadomi ekologicznie i odpowiedzialni. Owoce, które dostarczają na rynek, z każdym rokiem zawierają coraz mniej pozostałości. Statystycznie, co czwarte jabłko i co czwarta gruszka nie zawiera ich wcale. A my działkowcy, jeśli nie musimy to nie stosujmy środków chemicznych na działkach. Mamy do dyspozycji m.in. wyciągi roślinne.
 
Skąd się biorą nowe choroby i szkodniki? Jeśli kupujemy materiał szkółkarski z nieznanych szkółek lub przywozimy sadzonki roślin z wakacji, wówczas zawlekamy szkodniki i choroby na nasze działki. Ponadto, zmiany klimatu powodują, że szkodniki tj.: muszka plamoskrzydła, tarcznik niszczyciel, owocówka południóweczka i tarczówka marmurkowata migrują z innych regionów Europy, a rodzime szkodniki lepiej zimują, pojawiają się wcześniej i posiadają więcej pokoleń w ciągu sezonu. I choć nie każdy patogen i szkodnik wykazuje wysoką szkodliwość, uprawy trzeba bacznie obserwować, żeby w porę podjąć interwencję np. stosując naturalne wyciągi.
 
Jak zarządzać glebą w sposób agroekologiczny? Przy uprawach roślin docelowych, np. jabłonie, warto posadzić miętę, która odstraszy szkodniki ale jednocześnie przyciągnie owady pożyteczne. Zadarnienie gleby przy uprawianych roślinach sadowniczych przyhamuje erozję gleby i wzrost chwastów, a jednocześnie podniesie wrażenia wizualne. Zamiast mięty pieprzowej można posadzić nasturcję, dynię, poziomki lub przywrotnik pospolity.
 
Notowała:
Jadwiga Brzozowska
St. Instruktor ds. ogrodnictwa
OP PZD Rzeszów
 
 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.