Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Zimowla pszczół - 18.01.2022

Zima to ciężka pora roku… dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pszczoły nie potrzebują żadnej opieki pszczelarza w okresie zimowli, czyli podczas 100-150 dni w trakcie, którego pszczoły nie opuszczają ula pozostając w kłębie.

Pasieka zimą wymaga jedynie zapewnienia pszczołom zupełnego spokoju. Każde stuknięcie czy niepokojenie pszczół jest bodźcem do zwiększonego spożywania pokarmu i podniesienia temperatury kłębu, co wytrąca pszczoły z ich swoistego stanu zimowego i pogarsza warunki zimowli.

W prawidłowym przebiegu zimowli dużą role odgrywa otwór wylotowy. Jest to jedyna droga bezpośredniej wymiany powietrza pomiędzy wnętrzem ula a środowiskiem zewnętrznym. Wyloty w ulach powinny być zimą otwarte możliwie szeroko. Zbyt mały wylot staje się często przyczyną zawilgocenia gniazda, co jest szkodliwe od nadmiernego jego schłodzenia w czasie mrozów. Należy również pamiętać, aby wysokość otworu nie była wyższa od 8 mm. Zapobiegnie to przedostaniu się do uli myszy. W takim spokoju i zarazem dobrze nakarmione pszczoły powinny przetrwać ten trudny dla nich okres.

Instruktor Okręgowy SSI PZD

Okręg Opolski

z ROD Energetyk K-Koźle

Piotr Gadziński

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.