Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Problem kołobrzeskich działkowców - 12.01.2022

Dojazd do 400 dziełek został zamknięty. Wszystko przez dramatyczną kondycję mostu będącego jedyną drogą na działki. Budowa nowego potrwa miesiącami, więc poszukiwane jest rozwiązanie zastępcze.

Niepozorny mostek stał się przyczyną problemów dla działkowców z ROD im. Emilii Gierczak. Chodzi o ogródki położone w sektorze ,3" z dojazdem od strony ul. 6 Dywizji Piechoty w sąsiedztwie stacji benzynowej. Podjeżdżając w okolice działek płytową drogą, docieramy w miejsce, w którym jedynym przejazdem jest właśnie problematyczny most o długości 12 i szerokości 5 metrów. Jego fatalny stan zgłosili w Urzędzie Miasta sami działkowcy. Zwrócili oni uwagę na problem już rok temu. Wówczas magistrat rozpoczął poszukiwania właściciela konstrukcji, gdyż okazało się, że ta infrastruktura nie leży w zasobach miasta. Urzędnikom udało się jednak doprowadzić do przejęcia mostu w grudniu. Do tego czasu cała konstrukcja zaczęła jeszcze mocniej osiadać. W konsekwencji konieczna była decyzja o jej zamknięciu dla ruchu samochodowego. Obecnie mogą tą drogą poruszać się jedynie piesi i rowerzyści. Miasto po przejęciu obiektu rozpoczęło procedurę wyłonienia projektanta, który zajmie się opracowaniem dokumentów pod remont lub budowę nowego mostu. Cała inwestycja będzie jednak czasochłonna, a działkowcy pozostali bez dojazdu do swoich ogródków.

Pojawiliśmy się na miejscu, gdzie spotkaliśmy kilku z nich. - Mamy teraz zimę, więc siłą rzeczy ten ruch na działkach jest mniejszy, ale już teraz jest to spory problem, bo nie mogę podjechać pod samą bramę. Najbardziej uciążliwe będzie to jednak wiosną, gdy wszyscy ruszą na działki. Nie wyobrażam sobie, jak to ma wyglądać przy braku dojazdu. Nie wyobrażam sobie też, że ludzie będą ignorować ten znak, bo już na pierwszy rzut oka widać, że most mocno osiadł - powiedział nam jeden z działkowców, który pozostawił samochód tuż przed znakiem zakazu wjazdu. Urzędnicy zapewniają jednak, że nie pozostawią działkowców samych z problemem i poszukują rozwiązania zastępczego. - Wiadomym jest, że działkowcy muszą czasami dostarczyć coś samochodami, ale warto powiedzieć o tym, że jest to jedyna droga dla służb ratunkowych, by dostać się w pobliże działek - zauważa Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta. Jak dodaje, prezydent Anna Mieczkowska zwróciła się z prośbą o pomoc do wojska o utworzenie tymczasowej przeprawy, która pozwoli na przejazd nad Kanałem Drzewnym w tym miejscu.

Swoją pomoc zadeklarował również poseł Czesław Hoc. Parlamentarzysta PiS zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z pismem, w którym apeluje o budowę tymczasowego mostu - Pojawiłem się również osobiście w ministerstwie, gdzie usłyszałem, że jest zgoda na rekonesans specjalistów wojsk inżynieryjnych w tym miejscu. Oczywiście ministerstwo zastrzega, że nie obejdzie się bez wsparcia ze strony samorządu, ale wszystko idzie w odpowiednim kierunku i mam nadzieję, że ta wizyta pozwoli na ustalenie odpowiedniej metody budowy tej przeprawy - poinformował naszą redakcję poseł Hoc.

 

Działkowcy czekają więc na rozwiązanie tymczasowe, a budowa nowego mostu stałego ma rozpocząć się na początku 2023 roku.

 

Przemysław Polanin

źródło: Gazeta Kołobrzeska 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio