




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Zaczęła się zimowa pora roku. Dla wielu zwierząt jest to bardzo trudny okres z uwagi na utrudniony dostęp do pożywienia. Wiele ludzi dokarmia w tym okresie zwierzęta. Przed podjęciem takich działań należy pamiętać o kilku zasadach:
mgr Blandyna Łubkowska
redaktor współpracujący z miesięcznikiem „działkowiec”
Bar dla skrzydlatych gości.
Ptaki, które zostają u nas na zimę powinny sobie poradzić dopóki nie wszystko jest zamarznięte, a na krzakach są zasuszone owoce. Jeżeli mróz trwa długo nie zapominajmy o nich.
Nie wykładajmy w karmiku okruchów chleba. Może on zaszkodzić ptakom jeżeli zamoknie lub spleśnieje. Produkty solone, kasze nieugotowane są dla ptaków szkodliwe. Kasza nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym co może doprowadzić do śmierci ptaka. Zaopatrzmy się w ziarna słonecznika łuskanego lub w łupinie, ptaki nie pogardzą też orzechami włoskimi i laskowymi. Dla sikorek przygotujmy kawałek słoniny surowej (nie solonej i nie wędzonej).
Karmik – co powinno się w nim znaleźć.
Możemy kupić gotową mieszankę ziaren w sklepie, lub samemu wymieszać pszenicę, owies, kukurydzę, suszone owoce, ziarna siemienia i słonecznika. Ziarna nie mogą być wilgotne, dlatego karmik powinien mieć daszek, który chroni przed deszczem lub śniegiem. Smaczna huśtawka, którą możemy zawiesić na drzewie.
Rolkę po ręcznikach papierowych lub po folii smarujemy grubą warstwą smalcu i obtaczamy w ziarnach. Przez rolkę przewlekamy gruby sznurek i zawieszamy na gałęzi .Taka huśtawka sprawdzi się w mroźne dni. Gdy pada deszcz lub śnieg nie zda egzaminu ponieważ szybko przemoknie.
Karmik z plastikowej butelki.
Butelkę należy dokładnie umyć, wysuszyć i napełnić ziarnem, zakręcić, zamocować sznurek. Dolnej części wyciąć otwory po przeciwnych stronach na różnych wysokościach. Przełożyć przez nie drewnianą łopatkę lub łyżeczkę, otwór poszerzyć. Na podstawkę będą stopniowo wysypywać się ziarenka dla ptaków.
Szaszłyki dla skrzydlatych gości.
Na gruby sznurek nawlekamy kawałki jabłek na przemian ze słoniną, taki smakołyk zawieszamy na gałęziach.
Kubeczek dla sikorek.
Do kubka po jogurcie wlewamy przestudzoną roztopioną słoninę wymieszaną z ziarnami. Zanim wystygnie zatapiamy w niej sznurek. Taki rarytas zawieszamy w karmiku lub na gałęziach.
Karmik z doniczki.
W doniczce i podstawce wycinamy cztery otwory przewlekamy przez nie sznurki za pomocą węzełków mocujemy podstawkę nad doniczką, utworzy ona daszek. Doniczkę napełniamy ziarnem. Jest to pomysł na karmik z daszkiem.
Bożenna Kaczmarek
Instruktor ds. ogrodniczych
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.