Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Prezentacja ogrodnicza dla seniorów w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie - 24.11.2021

W ramach realizacji założeń Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD, 22 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie odbyło się spotkanie z seniorami, połączone z prezentacją na temat pielęgnacji roślin ogrodowych przed zimą, którą przedstawił specjalista ds. ogrodniczych OZM PZD.

Spotkanie zorganizowano na prośbę i we współpracy z dyrekcją Gminnego Centrum Kultury w podwarszawskiej Jabłonnie. W ramach programu aktywności dla seniorów, zrzeszonych w Klubie Seniora, zaproponowano, by biuro OZM PZD urozmaiciło go tematyką ogrodniczo-ekologiczną.

W czasie zajęć (w formie prezentacji), zwrócono uwagę na najistotniejsze czynności pielęgnacyjne, jakich wymagają rośliny i ogrody (działki) jesienią – między innymi jesienne nawożenie, spulchnianie i zasilenie nawozami organicznymi gleby, sadzenie roślin z gołym korzeniem. Omówiono także sposoby zabezpieczania roślin rosnących w gruncie, jak i w donicach przed niskimi temperaturami w zimie.

Prowadzący zajęcia, zaznaczył także potrzebę wspierania bioróżnorodności w ogrodach, zachęcając do rozsądnego dokarmiania ptaków, czy pozostawiania pryzm liści, jako kryjówek dla drobnych zwierząt, np. jeży, płazów, owadów. Zwrócił także uwagę na potrzebę kompostowania odpadów roślinnych (w tym liści), zakaz ich spalania oraz szkody dla środowiska wynikające z tego procederu.

Nie zabrakło także informacji na temat pielęgnacji trawnika przed zimą i w jej trakcie oraz zabezpieczenia instalacji oraz ogrodowych oczek wodnych.

Zaproponowana tematyka i forma zajęć spotkała się z dużym zainteresowaniem – w spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób – głównie seniorów. Po zakończeniu zajęć padały także dodatkowe pytania związane z uprawą roślin, na które odpowiadał prowadzący. Ponadto, uczestnicy zajęć, jak i dyrekcja Centrum Kultury, wyrazili chęć kontynuowania podobnych zajęć wraz z OZM PZD i w podobnej formie. Tego typu spotkania pokazują, iż współpraca z instytucjami kultury i lokalnymi społecznościami jest potrzebna i pożądana, a jednocześnie jest formą realizacji założeń społecznych programów i misji edukacyjnej PZD.

Było to już drugie spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami Jabłonny, ponieważ specjalista ds. ogrodniczych został zaproszony także na obchody Dnia Ogrodnika, który został zorganizowany 18 września tego roku przez Gminne Centrum Kultury. Główny specjalista ds. ogrodniczych OZM PZD, przedstawił wówczas prezentację poświęconą ekologicznym działaniom w  uprawie ogrodów i działek, przybliżając i omawiając jednocześnie założenia Otwartego Programu Klimatycznego PZD.

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

zdjęcia: GCK Jabłonna

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.