Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ZNICZE PAMIĘCI DLA DZIAŁKOWCÓW R.O.D. „GRANICA” - 04.11.2021

Na niektórych grobach cmentarza komunalnego w Świnoujściu pojawiły się niestandardowo przystrojone znicze. To wyraz pamięci o działkowcach, którzy swoje działki uprawiają już w niebiańskich ogrodach.

                              

Nagrobne lampy z wstęgami R.O.D. „Granica” to tradycja działkowców największego świnoujskiego ogrodu działkowego. R.O.D. „Granica” to niespełna tysiąc działek położonych w zachodniej części miasta na tzw. „Wydrzanach”. Przez ponad pół wieku istnienia w ogrodzie pracowały i wypoczywały tysiące mieszkańców. Część z nich bardzo aktywnie pracowała także na rzecz działkowej rodziny oraz Polskiego Związku Działkowców pełniąc funkcje w zarządzie ale też pracując po prostu na rzecz ogrodu.

                               

Ich nazwiska „złotymi zgłoskami” zapisały się w kronice ogrodu. Dowodem pamięci o ich zaangażowaniu są udekorowane znicze. To jedna z tradycji kontynuowana przez obecny zarząd. Jest elementem budowania ogrodowej tradycji z jednej strony. Z drugiej zaś sygnałem dla przechodnia, że życie na działkach to coś znacznie ważniejszego niż plenerowa rekreacja. 

Teresa Napiórkowska 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio