Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Instruktorzy SSI PZD w sadzie doświadczalnym UPWr - 27.10.2021

W niedzielę 24 października 2021 r. grupa 20 instruktorów SSI PZD z woj. opolskiego uczestniczyła w szkoleniu sadowniczym w Stacji Badawczo-Dydaktycznej Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w Samotworze. Do sadu przyjechaliśmy na zaproszenie
dr inż. Eweliny Gudarowskiej za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zbioru owoców – jabłek, w wyznaczonych kwaterach. Nie obeszło się także bez próbowania owoców i porównywania walorów smakowych poszczególnych odmian.

                                  

Następnie udaliśmy się na szkolenie, których tematem było przypomnienie wiadomości z zakresu: rozpoznawania drzew i krzewów na podstawie pędów i pąków owoconośnych od kwiatowych poszczególnych gatunków drzew i krzewów sadowniczych, dobru podkładek do poszczególnych gatunków, rozpoznawanie odmian jabłoni i grusz, z krótką charakterystyka w zakresie pochodzenia odmiany, jej walorów smakowych i zdolności przechowalniczej jak i odporności na choroby. Uzyskaliśmy także cenne informacje w zakresie nowych odmian jabłoni i grusz testowych w sadzie – a każdą z nich mogliśmy po kawałeczku spróbować i porównać.

      

W dalszej części szkolenia poszliśmy do kwatery malin i truskawek pobrać sadzonki. Po czym w drodze powrotnej czekała na nas niespodzianka – udaliśmy się do chłodni po gruszki.

Dziękujemy dr inż. Ewelinie Gudarowskiej za zaproszenie do sadu i cenną lekcję sadownictwa, taka forma szkolenia jest dla nas niezwykle cenna. Dziękujemy Pani także za nieustającą motywację do zdobywania wiedzy, wprowadzającej nas w pasjonujący świat sadownictwa. Podziękowania składamy również Kierownikowi Sadu za udostępnienie obiektu i w dowód wdzięczności raczymy tegorocznym miodem zebranym przez instruktora Lecha Pruszyńskiego z ROD “Huta Miedarska” w Kędzierzynie-Koźlu.

Ewa Majewska
St. Instruktor ds ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.